W gabinetach dentystycznych wykonywana jest cała masa wszelkiego rodzaju zabiegów stomatologicznych, które pozwalają pacjentom na pozbycie się dolegliwości bólowych spowodowanych stanami zapalnymi jamy ustnej. Podejmowane są również zabiegi, które polepszają wygląd uzębienia pacjentów. Wśród nich wyróżnia się zabieg piaskowania i skalingu. Czym zabiegi te różnią się od siebie i kiedy znajdują swoje zastosowanie w praktyce?
Zabiegi komplementarne względem siebie
Pomimo faktu, że skaling i piaskowanie to dwa różne zabiegi, w gabinetach dentystycznych najczęściej są one stosowane łącznie i uzupełniają się względem siebie.
Pod pojęciem skaling kryje się eliminowanie przy użyciu określonych narzędzi, złogów nazębnych. Na ogół dentyści wykorzystują w takich przypadkach narzędzia ultradźwiękowe, które skutecznie rozbijają osad nazębny i pozwalają na szybkie jego usunięcie z powierzchni uzębienia pacjenta.
Natomiast, piaskowanie zębów umożliwia wygładzenie powierzchni zębów i usunięcie przebarwień oraz nalotu. Piaskowanie powinno zostać przeprowadzone po usunięciu z zębów pacjenta złogów, w tym kamienia nazębnego, który szybko narasta.
Oba zabiegi wykonywane są jeden po drugim, ponieważ po wyeliminowaniu osadów i kamienia nazębnego, powierzchnia zęba jest chropowata, co sprzyja ponownemu osadzaniu się kamienia. Dlatego piaskowanie jest później koniecznością.
Stosując wyłącznie piaskowanie, bez wcześniejszego skalingu, wypolerowany zostałby kamień nazębny, a nie sam ząb. Podobnie w przypadku zastosowania jedynie skalingu – nie doczyści trudno dostępnych miejsc, w tym przestrzeni między zębowych, gdzie bez większych problemów dotrze piaskarka.
Higiena jamy ustnej
Pacjent pomimo poddawania się zabiegom skalingu i piaskowania nie powinien zapominać o konieczności czyszczenia zębów każdego dnia. W tym celu warto wykorzystywać pastę Ajona, która usunie resztki pokarmów z jamy ustnej oraz zadba o to, aby na powierzchni zębów nie pozostały chorobotwórcze bakterie, które mogą powodować choroby. Codzienne czyszczenie zębów szczoteczką o odpowiedniej twardości spowoduje, że płytka nazębna, stanowiąca pożywkę dla bakterii, nie będzie narastała albo proces ten zostanie znacznie spowolniony.
Dodaj komentarz