
Lśniące i białe zęby to marzenie niejednej osoby, jednak spożywanie niektórych pokarmów, a także palenie papierosów powoduje powstawanie na szkliwie osadów nazębnych. Wspomniane osady prezentują się bardzo nieestetycznie, dlatego też warto usunąć je w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Zabiegiem, który pomaga usunąć z powierzchni szkliwa przebarwienia oraz osady jest tzw. piaskowanie odbywające się przy pomocy piaskarki, czyli urządzenia, kierującego na zęby strumień specjalnego piasku dentystycznego. Czym jest płytka nazębna i co warto wiedzieć o zabiegu piaskowania zębów przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu?
Czym jest płytka nazębna i jak powstaje?
Płytka nazębna to osad, który zazwyczaj przyjmuje brązowe lub żółte zabarwieni. Powstaje ona z resztek pokarmowych, które mieszają się z bakteriami oraz komórkami błony śluzowej zalegającymi na powierzchni zębów. Bakterie bytujące w jamie ustnej wytwarzają kwas, który atakując szkliwo, powoduje powstawanie ubytków oraz nieestetycznie wyglądających przebarwień. Z tego też względu odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jednak szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić dokładnie wszystkich trudno dostępnych miejsc. Z tego też powodu na szkliwie zaczyna się tworzyć płytka nazębna, która nieusunięta, może doprowadzić do pojawienia się próchnicy. W takim przypadku każda osoba, która zauważy na swoich zębach nalot, powinna zdecydować się na zabieg piaskowania. Piasek dentystyczny stosowany podczas zabiegu ma zdolność dotarcia do każdego trudno dostępnego miejsca, pomagając tym samym usunąć wszystkie osady oraz przebarwienia.
Kto może zdecydować się na zabieg piaskowania?
Piaskowanie zębów to zabieg, który przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które palą papierosy, decydują się na założenie aparatu ortodontycznego, piją duże ilości kawy, mocnej herbaty i wina. W celu utrzymania efektów takiego zabiegu każda osoba powinna go powtarzać co kilka miesięcy. Pomoże to nie tylko usunąć drobne przebarwienia, ale również zapobiegnie rozwojowi bakterii. Przekonać się o tym można, czytając informacje znajdujące się na tej stronie.
Jak wygląda zabieg piaskowania?
Podczas piaskowania specjalna maszyna rozpyla w jamie ustnej przy użyciu podciśnienia oraz określonej ilości wody bardzo drobny proszek, który dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc (przestrzeni międzyzębowych). Następnie piasek przy pomocy specjalnego ssaka zostaje odsysany, a cała procedura zamyka się w ciągu kilkunastu minut. Jeśli chodzi natomiast o to, czy taki zabieg jest bolesny, to warto wiedzieć o tym, iż nieco wrażliwsi pacjenci odczuwają pewnego rodzaju dyskomfort. Nie można go jednak nazwać typowym bólem jak przy borowaniu. Po przeprowadzeniu zabiegu piaskowania lekarze zalecają zastosowanie fluoryzacji, czyli zabiegu lakierowania, który pomoże wzmocnić szkliwo.
Zalecenia po zabiegu piaskowania zębów
Po zabiegu piaskowania zębów przez pierwsze 2-3 godziny każdy pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz picia napoi. Należy również zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ tuż po zabiegu szkliwo jest bardzo podatne na powstawanie nowych przebarwień. Zabieg piaskowania powinien być wykonywany w równych odstępach czasowych. W celu dłuższego utrzymania efektów zabiegu należy w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej. Niezwykle ważne jest zatem stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, odpowiednio dobranej pasty i szczoteczki do zębów, a także nici dentystycznych.
Dodaj komentarz