Piekący problem – język i jama ustna

teeth-209860_1280Pieczenie języka może być związane nie tylko z prowadzoną dietą, nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale również z przyjmowaniem niektórych leków, np. antybiotyków, chorobami czy z tzw. zespołem pieczenia jamy ustnej. Czym jest ten zespół, jak się go leczy i jakie są jego przyczyny?

Definicja piekącego języka

Zespół pieczenia jamy ustnej jest przewlekłą dolegliwością, która objawia się bólem lub pieczeniem błony śluzowej jamy ustnej i języka. Problem ten dotyka od 0,7 do 15 proc. całej populacji ludzkiej i częściej pojawia się u kobiet dojrzałym, po 40. roku życia.

Przyczyną powstania zespołu piekącego języka mogą być dolegliwości związane z uczuleniami. Może to być alergia kontaktowa na stosowane pasty do zębów, płyny do płukania ust, czy na przykład niewłaściwe uzupełnienia protetyczne. Warto w takim wypadku czyścić zęby pastą, która szybko usuwa wszystkie bakterie mogące powodować powstawanie próchnicy – pastą Ajona. Prócz tego zespół piekącego języka może być spowodowany parafunkcją narządu życia, czynnikami ogólnoustrojowymi czy poważnymi schorzeniami, na jakie cierpi pacjent, m.in. cukrzycę, zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Rozpoznanie i leczenie

Diagnoza zespołu piekącego języka nie jest kłopotliwe. Lekarz ocenia stan błony śluzowej i języka, wykonuje badanie sialometryczne czy badania krwi i testy alergiczne. W niektórych przypadkach konieczne są szersze badania – neurologiczne, psychologiczne i psychiatryczne. Wykonuje również wywiad z pacjentem.

Objawami zespołu piekącego języka jest pieczenie lub ból błony śluzowej jamy ustnej, z reguły właśnie języka, ale nie tylko. Objawy te mogą dotyczyć także warg, podniebienia, czy gardła. Na pierwszy rzut oka język wygląda normalnie. Pacjentom cierpiącym na to schorzenie może towarzyszyć zaburzenie i utrata smaku czy poczucie mniejszego wydzielania śliny.

W praktyce bardzo trudno wyleczyć zespół pieczenia jamy ustnej. Wskazane jest rozpoczęcie kontroli jakości wypełnień protetycznych, ponieważ to one mogą być winne występującemu problemowi. Stosowane się leki przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, witaminy i preparaty tzw. sztucznej śliny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*