Plomby bezpłatne, na NFZ

plombaNarodowy Fundusz Zdrowia zapewnia wszystkim ubezpieczonym pacjentom w Polsce, jak również dzieciom do 18. roku życia, bezpłatną opiekę stomatologiczną w gabinetach, które mają podpisany kontrakt z NFZ-tem. Niemniej, nie wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonywane przez dentystów są w pełni refundowane. Za niektóre będzie trzeba zapłacić. Między innymi, za lepszej jakości plomby zakładane na leczone zęby.

Jakie plomby finansuje NFZ?

NFZ finansuje stosowanie podczas zabiegów dentystycznych określonych materiałów stomatologicznych. Ich wykaz znalazł się w załączniku 11 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

NFZ zapłaci za materiały stomatologiczne stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych dla wszystkich świadczeniobiorców, w tym za:
• Materiały do wypełnień czasowych,
• Cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy,
• Cementy glasjonomerowe,
• Kompozytowe materiały chemoutwardzalne do wypełniania ubytków, ale wyłącznie w zębach przednich górnych i dolnych do „trójek”,
• Amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2,
• Materiały do wypełnień kanałów korzeniowych.
To w gestii lekarza dentysty przeprowadzającego leczenie zębów pacjenta leży wybór odpowiedniego materiału do wypełnienia ubytku. Jeśli nie chcemy mieć brzydkich, czarnych plomb z amalgamatu w swojej jamie ustnej, a do leczenia jest na przykład „piątka” czy „szóstka”, do białej plomby będzie trzeba zwykle dopłacić.

Plomba to ostateczność

Zanim lekarz dentysta zaleci leczenie próchnicy i ubytków oraz założenie plomby musimy pamiętać o tym, że wypełnienie jest ostatecznością. Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do powstawania ubytków. W tym celu należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej, czyszcząc zęby np. pastą Ajona co najmniej dwa razy dziennie, po kilka minut. Dodatkowo należy raz na 6 miesięcy odwiedzać dentystę. Dzięki temu na wczesnym etapie rozwoju schorzenia zębów i dziąseł będzie on mógł podjąć odpowiednie kroki, aby przeciwdziałać rozwojowi choroby i temu, aby ostatecznie musieć założyć pacjentowi plombę na zęby.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*