Pojęcie pedodoncji

Zęby dziecka wymagają takiej samej uwagi i higieny, jak zęby dorosłego człowieka. Błędem jest postrzeganie mleczaków jako bezużytecznej „zmiany” zębów, która nawet jeśli się popsuje, nie zaszkodzi to stałemu uzębieniu. Nie jest to prawdą, ponieważ kondycja mleczaków w sposób bezpośredni wpływa na to, jakie będą przyszłe zęby stałe dziecka. Może się okazać, że zaniedbania we wczesnym dzieciństwie będą wywoływały poważne problemy u dorosłych pacjentów. Stomatologia dla dzieci od najmłodszych lat nosi nazwę pedodoncji i warto się z nią zaznajomić, jeśli mamy dzieci.

Stomatologia dla najmłodszych pacjentów

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że pedodoncja jest stomatologią dla dzieci, czyli obejmuje wszelkie wizyty kontrolne, zabiegi lecznicze i profilaktyczne dla dzieci od urodzenia. Im wcześniej rodzic wybierze się ze swoim dzieckiem do gabinetu stomatologicznego, tym lepiej. Przed pierwszą wizytą warto opowiedzieć dziecku, na czym takie spotkanie będzie polegało. Nawet jeśli dziecko nie będzie chciało otworzyć buzi na pierwszej wizycie u stomatologa dziecięcego – nic nie szkodzi. Być może będzie to szansa, aby oswoiło się z gabinetem stomatologicznym i samym pedodontą. Nabierze do niego zaufania i na kolejnej wizycie z większą odwagą podejdzie do kwestii kontrolowania stanu uzębienia.

W wielu gabinetach dentystycznych, które w swojej ofercie posiadają stomatologię dla najmłodszych, można odbyć tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz poświęca więcej czasu i uwagi dziecku, niekoniecznie wykonując przeglądu jego ząbków. Dziecko dzięki temu pozytywnie zapamięta gabinet. To także dobry czas na to, aby lekarz poinstruował malucha, jak ma myć zęby i jak długo to robić. Dobrą pastą również dla dzieci będzie Ajona, która nie zawiera fluoru i nie ma przy niej niebezpieczeństwa przedawkowania tego pierwiastka.

Zabiegi stomatologiczne adresowane do małych pacjentów

Wśród najważniejszych zabiegów, które przeprowadzane są w stosunku do małych pacjentów gabinetów pedodoncji, znajduje się leczenie zębów mlecznych, z wykorzystaniem także kolorowych wypełnień, lapisowanie zębów, lakowanie bruzd, lakierowanie zębów, uzupełnianie minerałów szkliwa oraz fluoryzacja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*