Obawa przed dentystą, a zwłaszcza bólem podczas leczenia zębów, skutecznie odstrasza miliony dorosłych pacjentów od wizyty w gabinecie stomatologicznym. To duży problem, zwłaszcza, że nawet 99,9 proc. osób w wieku od 35. do 44. roku życia ma próchnicę na różnym stopniu zaawansowania. Z czego wynika lęk przed dentystą?
Dentofobia
Fobie to ogólna nazwa niewytłumaczalnego lęku przed czymś. Można mówić o arachnofobii w związku z lękiem przed pająkami i pajęczakami, albo agorafobii w przypadku strachu przed otwartą przestrzenią. Do powszechnego użycia weszła także nazwa detofobia, czyli fobia dotycząca wizyt u dentysty. Jest to fobia społeczna pojawiająca się w momencie, gdy pacjent ma odbyć wizytę u dentysty.
Najczęściej osoby odczuwające taki lęk mają złe doświadczenia z dzieciństwa związane z leczeniem zębów. Jeszcze 15-20 lat temu w wielu szkołach podstawowych były gabinety dentystyczne, w których dzieci leczyły zęby. Niestety, standard usług w takich miejscach zwykle nie stał na zbyt wysokim poziomie. W efekcie dzieci zakodowały sobie w głowach, że leczenie zębów musi boleć, a borowanie to najgorsze, co w życiu może nas spotkać. Dlatego jak ognia unikają tego, aby zasiąść na fotelu dentystycznym.
Co ciekawe, badanie z 2012 roku pod tytułem „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” przeprowadzone w 7 krajach europejskich wykazało, że aż 39 proc. Polaków boi się dentysty. To najwięcej spośród badanych narodów. Za nami w tej samej kategorii znaleźli się Niemcy, którzy udzielili takiej samej odpowiedzi w 33 proc. przypadków.
Leczenie nie boli
Tymczasem obecnie we wszystkich gabinetach prywatnych i w gabinetach publicznej służby zdrowia dentyści leczą zęby pacjentów z zastosowaniem przeróżnych metod łagodzenia bólu. Nawet dolegliwości związane z wkłuciem igły ze środkiem miejscowo znieczulającym w dziąsło pacjenta, można skutecznie zniwelować, stosując tzw. różdżkę stomatologiczną lub krem znieczulający.
Aby wizyty u dentysty były jak najrzadsze i nie wiązały się ze skomplikowanym leczeniem, w pierwszej kolejności musimy zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Wymaga to przede wszystkim czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Dzięki temu unikniemy powstania ubytków próchniczych oraz rozwoju próchnicy w naszej jamie ustnej.
Dodaj komentarz