Działania profilaktyczne prowadzone już w przedszkolach i szkołach podstawowych dotyczące kondycji jamy ustnej i konieczności szczotkowania zębów codziennie, rano i wieczorem, albo najlepiej po każdym dużym posiłku, spełzają na niczym. Naukowcy alarmują nawet, że za kilka lat większość Polaków w ogóle nie będzie myć zębów. Dlaczego tak się dzieje i jakie mogą być konsekwencje takiego zaniechania w zakresie higieny jamy ustnej?
Niepokojące statystyki
Już wielokrotnie przeprowadzano w Polsce badania, mające na celu oszacowanie skali problemu, jaki stanowi próchnica, nie tylko u osób dorosłych, ale i małych dzieci. Trzeba powiedzieć, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. Może być to próchnica leczona, ale jednak i tak występuje, w różnej skali. Można zapobiegać jej rozwojowi i powstawania kolejnych ognisk próchnicy poprzez codzienne, dokładne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Należy przy tym wykazywać się systematycznością w działaniu, ale pozwoli to na szybkie pozbycie się potencjalnie chorobotwórczych bakterii z naszej jamy ustnej.
Na domiar złego, Polacy przyznają się do tego, że zaniedbują higienę jamy ustnej. Na przestrzeni lat2007-2011 wykonano badania ankietowe, w których wzięło udział ponad 40 tys. internautów, z czego ponad 90 proc. to osoby w wieku powyżej 18. roku życia. Wśród wielu pytań, jakie zadano respondentom, znalazły się i te związane z dbaniem o zęby.
Ponad 55 proc. badanych myje zęby 2 razy dziennie, ale krótko. Z badań wynika także, że pacjenci rzadko kiedy odwiedzają gabinety stomatologiczne. Nie przychodzą na kontrole co roku czy co pół roku, a pozwalają one na wykonanie zabiegów profilaktycznych, zmniejszających ryzyko próchnicy.
Dlaczego nie dbamy o zęby?
Pomimo faktu, że Polacy wiedzą, jak ważna jest higiena jamy ustnej, to jednak zaniedbują ją, głównie z braku czasu. Na przykład zamiast szczotkować zęby przez 3 minuty dziennie, robią to zaledwie przez minutę.
Istnieje niska świadomość tego, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej prowadzi do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej i do pojawiania się procesów zapalnych tkanek przyzębia. W efekcie może postępować próchnica, co wymaga zwykle czasochłonnego leczenia. Może być też ono bardzo kosztowne.
Dodaj komentarz