Ubytki zębowe zdarzają się każdemu. Zwykle winna jest wszystkiemu próchnica, która atakuje zęby nieleczone i niewłaściwie pielęgnowane. Można zapobiec rozwojowi próchnicy i ubytkom w zębach jeśli co dziennie, co najmniej rano i wieczorem, będziemy czyścić zęby z wykorzystaniem pasty Ajona. W krótkim czasie usunie ona z naszej jamy ustnej – z zębów, dziąseł, podniebienia, policzków i języka wszystkie chorobotwórcze bakterie, jakie mogą się tam rozwijać i powodować powstawanie dziur w naszym uzębieniu. Jeśli jednak już mamy ubytki, powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty, który zadecyduje o trybie ich leczenia. Najpewniej czeka nas borowanie i uzupełnianie ubytków zębowych. Możemy przy tym zdecydować się na ich uzupełnienie z wykorzystaniem porcelany.
Ubytki w zębach – leczenie
Jeśli pacjent zaniedbywał regularne wizyty u stomatologa, najpewniej nie udało się wdrożyć systemu przeciwdziałania próchnicy i mogła się ona rozwijać w jego jamie ustnej bez przeszkód, prowadząc do remineralizacji tkanek zęba. To z kolei prowadzi do powstawania ubytków próchnicowych, które powinny zostać uzupełnione.
Można tego dokonać przy użyciu różnych materiałów stomatologicznych. Jeszcze w latach 90-tych poprzedniego stulecia powszechnie wykorzystywany był w gabinetach dentystycznych amalgamat. Obecnie jest on zastępowany różnymi innymi materiałami, które są jednocześnie trwałe i estetyczne. Między innymi można stworzyć porcelanowe wypełnienia zębów.
Czy jest to korzystne?
Porcelanowe uzupełnienia ubytków są wypełnieniami stałymi, które znajdują zastosowanie w rozległych ubytkach zębów bocznych, natomiast niewielkie ubytki można uzupełnić pełnoceramicznymi wypełnieniami. Stanowią one dobrą alternatywę dla wypełnień tradycyjnych z materiałów kompozytowych. Kompozyt cały czas ulega procesowi polimeryzacji, przez co po latach jest nieszczelny, a zęby pacjenta narażone są na tzw. wtórną próchnicę. W przeciwieństwie do niego, ceramiczne wypełnienia wykonywane na podstawie pobranych od pacjenta wycisków uzębienia, są wykonywane z apatytowej ceramiki, którą wprasowuje się przy użyciu specjalnych pieców, do wcześniej przygotowanej formy. Ceramiczne wypełnienia mają jednorodną strukturę, są wytrzymałe i stabilne. Nie zmieniają przezierności i koloru zęba, a na pierwszy rzut oka są zupełnie niewidoczne. Żywotność wypełnień ceramicznych może sięgać nawet 3 dekad. Są one odporne na ścieranie i estetyczne. Zwykle dentyści dają na nie co najmniej 5 lat gwarancji.
Dodaj komentarz