Implanty są jednym z nowoczesnych rozwiązań, które wykorzystywane są w leczeniu braków zębowych. Dla pacjentów jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ implanty są wyjątkowo wygodne i świetnie zastępują naturalne zęby. Jak przygotować się do implantacji i jak przebiega zabieg wszczepiania implantu zębowego?
Kwalifikacja do implantacji zęba
U osób z brakami w uzębieniu konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne, choć te dla pacjentów są często najważniejsze, lecz o zachowanie prawidłowych funkcji żucia i gryzienia. Z konsultacją u specjalisty nie należy zwlekać, jednak sposób leczenia uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Podczas pierwszej wizyty zadaniem lekarza jest dokładna ocena oraz wskazanie możliwych sposobów leczenia. Bardzo ważne jest ustalenie czy nie występują przeciwwskazania do wykonania implantu. Jeśli weryfikacja przebiegnie korzystnie, stomatolog przekazuje pacjentowi szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i przebiegu zabiegu, a także postępowania w okresie rekonwalescencji. Zdarza się, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, niezbędnych dla zaplanowania procesu leczenia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej naszej kliniki https://dentalcity.com.pl.
Zabieg wszczepienia implantu zębowego
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie trzeba obawiać się ewentualnych dolegliwości bólowych. Gdy środek znoszący ból zaczyna działać chirurg stomatolog nacina dziąsło, a następnie delikatnie rozsuwa je na boki. Kolejnym krokiem jest nawiercenie otworu w kości, w którym umieszczany jest przygotowany implant. Następnie dziąsło zostaje zaszyte.
Dużą zaletą jest to, że cały proces nie trwa długo. Najczęściej około pół godziny.
Postępowanie po zabiegu
Bardzo ważne jest, aby po wszczepieniu implantu stosować się do wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza. Kluczowe są w tym wypadku pierwsze dwa tygodnie. Jest to czas intensywnego gojenia tkanek. Najważniejszą kwestią jest jedzenie – zaleca się płynną dietę, choć może być też bardzo rozdrobniony pokarm. Bardzo ważne jest, aby po każdym zakończonym posiłku przepłukać jamę ustną letnią wodą (alternatywnie – solą fizjologiczną). W czasie codziennej higieny należy omijać miejsce wszczepionego implantu, aby nie uszkodzić szwów i rany szczoteczką. Osoby palące powinny mieć świadomość, że po wykonanym zabiegu nie należy palić, gdyż dym wpływa negatywnie na proces prawidłowego gojenia ran.
Dodaj komentarz