Ponad 90 procent Polaków ma próchnicę, jak wynika z badania przeprowadzonego przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Można powiedzieć, że w naszym kraju panuje prawdziwa epidemia próchnicy. Problem w tym, że próchnica atakuje nie tylko zęby, ale może być przyczyną innych, poważnych chorób.
Próchnica niszczy zęby
Nasze uzębienie jest atakowane przez bakterie żyjące w jamie ustnej i żywiące się resztkami pokarmów, które na co dzień spożywamy. Próchnica jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą na całym świecie i prowadzi do destrukcji twardych tkanek zęba. Jeśli ubytki próchnicze nie są leczone, w konsekwencji zęby mogą po prostu wypaść.
W profilaktyce próchnicy najważniejsze jest stosowanie do elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Należy codziennie, rano i wieczorem czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona, która polecana jest nawet dzieciom czy kobietom w ciąży. Warto również codziennie używać nici dentystycznych, aby usuwać resztki pokarmów z przestrzeni pomiędzy zębami.
Do czego prowadzi próchnica?
Nieleczone zęby są powodem, który powoduje rozwój innych chorób. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zakażeniem odogniskowym, czyli zmianami chorobowymi, które są identyfikowane w różnych organach naszego ciała. Zmiany te wywoływane są przez bakterie i ich toksyny, które mogą pochodzić z innych miejsc, np. zębów. Szacuje się, że nawet w 80 proc. przypadków przyczyną występowania modyfikacji chorobowych w organach są nieleczone i zaniedbane zęby, w których występują ubytki próchnicowe.
Stany zapalne ograniczają się tylko do jamy ustnej, jeśli organizm skutecznie toczy walkę z bakteriami i ich próbami rozprzestrzenienia się w organizmie człowieka. Niemniej, drobnoustroje z jamy ustnej, rozwijające się w zębach, mogą migrować, jeśli tylko dostaną się do krwioobiegu. W ten sposób dochodzi do infekcji odległych narządów, jeśli układ immunologiczny człowieka nie działa prawidłowo. Może dojść do zakażenia wątroby, płuc, nerek, stawów, gałek ocznych, a nawet serca, móżdżku czy mózgu.
Za stany zapalne w jamie ustnej odpowiadają zwykle bakterie gronkowców i paciorkowców, mogą stać się one przyczyną sepsy zębopochodnej, czyli posocznicy, nazywanej również ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu.
Dodaj komentarz