Eksperci szacują, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę zębów. Bywa, że chorobą tą zaatakowane są wszystkie zęby w jamie ustnej pacjenta, co oznacza, że wymagają one natychmiastowego leczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku można je stracić lub też stan chorobowy może przenieść się na tkanki okołozębowe, przede wszystkim na dziąsła. Próchnica jest poważnym zagrożeniem zatem dla całej naszej jamy ustnej. Czym ona właściwie jest i jak można jej przeciwdziałać?
Jak przebiega próchnica?
Za próchnicę odpowiadają bakterie, które bytują w naszej jamie ustnej. Nie są one szkodliwe, ale jeśli w naszych zębach pozostaną resztki pokarmów, zwłaszcza substancje pochodzenia cukrowego, zaczną fermentować i wytwarzać kwasy, które mogą zaatakować powłokę zębów. Twarda bariera, jaką jest nasze szkliwo, z czasem zostaje odwapniona w wyniku próchnicy, co prowadzi do destrukcji twardych tkanek zęba. Przyczyny tego stanu rzeczy nie do końca są poznane, choć rolę determinującą na pewno odgrywa tutaj płytka bakteryjna, czyli osad, mogący przykryć zęby i dziąsła. Składa się on z bakterii zmieszanych ze śliną i niewielkich cząsteczek pożywienia. Dlatego brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz korzystanie z nieprawidłowych past do zębów, sprzyja próchnicy. Elementem profilaktyki powinno być wykorzystywanie choć dwa razy dziennie, rano i wieczorem, do szczotkowania zębów takich past, jak Ajona, które skutecznie usuną z jamy ustnej potencjalnie chorobotwórcze bakterie.
W przeciwnym wypadku po odwapnieniu szkliwa zęba, w miejscu tym pojawi się wgłębienie, w postaci małej, ciemnej, matowej plamki, co jest wyraźnym sygnałem rozpoczynania się procesu erozji zęba, a więc i próchnicy.
Wówczas bakterie mogą skuteczniej atakować ząb, wnikając w wewnętrzne warstwy, takie jak zębina, czy miazga, drażniąc naczynia i zakończenia nerwowe, co wywołuje silne dolegliwości bólowe. Próchnica zwiększa wrażliwość zęba na czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło, zimno, substancje kwaśne czy słodkie oraz każdy, nawet minimalny nacisk.
Jak zapobiegać próchnicy?
Najbardziej narażone na próchnicę są zęby w ostatnim szeregu – trzonowce, a następnie przedtrzonowce i kły. Wady w ustawieniu zębów, czy nieskuteczne, stare wypełnienia zębów sprzyjają szybkiemu rozwojowi próchnicy, podobnie jak brak lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Bez niej, bez szczotkowania zębów, korzystania z nici dentystycznych czy płynów do płukania ust oraz bez odwiedzania co najmniej co pół roku gabinetu stomatologicznego, raczej nie może być mowy o pięknych, zdrowych zębach.
Dodaj komentarz