Uzupełnienia protetyczne potrzebne są w wielu przypadkach, między innymi przy zaawansowanym leczeniu ubytków próchniczych, do uzupełniania miejsc po wybitych zębach lub elementów złamanych i ukruszonych. Wytwarzanie protez zębowych wymaga wielokrotnych wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym, dokonywania wycisków i pracy wielu osób zaangażowanych w proces dopasowywania protezy. Dentystom i protetykom przychodzi z odsieczą nowoczesna technologia, która już wkrótce pozwoli na „drukowanie” zębów na drukarkach 3D. Jak to możliwe?
Jak to działa?
Protezy zębowe są wytwarzane po dokonaniu woskowego odcisku szczęki pacjenta. Następnie przy użyciu gipsu tworzony jest model, a dopiero na jego bazie w procesach termiczno-chemicznych, protetyk wykonuje skomplikowaną formę zęba lub zębów. Protezy tradycyjnie wytwarzane są ręcznie, co automatycznie zwiększa ich koszt i czas niezbędny do ich wykonania. Protetyk musi doskonale znać anatomię zębów człowieka, aby idealnie odwzorować kształt odpowiednich zębów – trzonowców, przedtrzonowców, siekaczy czy kłów.
Przyszłość dla protetyki
W nowoczesnych pracowniach protetycznych coraz częściej na całym świecie, w krajach rozwiniętych, stosowane są drukarki 3D. Znajdują one zastosowanie w różnych gałęziach medycyny, w tym w stomatologii. Są precyzyjne i znacznie szybciej mogą wytworzyć formy protez i koron zębowych dla każdego pacjenta. Dzięki nim będzie można znacznie przyspieszyć i usprawnić proces obsługi pacjentów czekających na tworzenie kopii pierwotnego kształtu lub ustawienia zębów w jamie ustnej.
Drukarka 3D pracuje na bazie zaawansowanego programu komputerowego. Pacjent jest poddawany badaniom obrazowym – rezonansowi magnetycznemu lub tomografii komputerowej. Wyniki badania są przetwarzane przez odpowiedni program, który także rysuje model protezy. Operator programu musi jedynie sprawdzić w praktyce wirtualny efekt, jaki uzyskuje program. Jeśli zostanie on zaakceptowany, jest wysyłany do specjalistycznej drukarki 3D, która drukuje protezy lub korony, w zależności od ustawień programu. Do wydruku konieczne jest wykorzystanie cienkiej warstwy proszku lub ciekłego materiału kompozytowego. W procesie tym korzysta się ze stopu chromu i kobaltu, spiekanych laserowo. Zewnętrzna warstwa protezy tworzona jest z powłoki metalowej lub ceramicznej.
Taką protezę i uzupełnienia protetyczne można czyścić tak jak pozostałe, naturalne zęby, z użyciem np. pasty Ajona.
Dodaj komentarz