Wydawać by się mogło, że skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego powinno zapobiec powstawaniu często bardzo groźnych chorób zębów i dziąseł. Tymczasem, nawet szczotkowanie codziennie zębów dobrą pastą, np. Ajona, przy użyciu szczoteczki dostosowanej twardością do zębów pacjenta, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz wykorzystywanie płynu do płukania ust, nie jest wystarczające ku temu, aby skutecznie zapobiegać problemom z dziąsłami. Dlaczego dziąsła obniżają się, krwawią, bolą lub z jakiego powodu na ich powierzchni tworzą się zmiany chorobowe?
Bakterie głównym winowajcą
Główną przyczyną występujących u pacjentów problemów z dziąsłami jest narastająca na powierzchni zębów płytka nazębna. Jej usuwanie jest bardzo ważne, aby nie przekształciła się ona w twardy osad – kamień, który będzie powodował uszkodzenia dziąseł. To bakterie bytujące w naszej jamie ustnej odpowiadają za powstawanie płytki nazębnej. Można jej zapobiegać regularnie szczotkując pastą Ajona, zawierającą związki cyny, swoje zęby. Pomocne w usuwaniu płytki nazębnej z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych będzie nitkowanie zębów. Pamiętajmy, że w zasadzie po każdym większym posiłku powinniśmy zadbać o oczyszczenie naszych zębów z resztek pokarmowych oraz o utrzymywanie całej jamy ustnej w dobrej kondycji zdrowotnej.
Przyjmowane lekarstwa
Jedną z przyczyn powstawania problemów z dziąsłami może być przyjmowanie silnych leków wydawanych na receptę. Niektóre z nich mogą powodować efekty uboczne w postaci zmniejszenia się ilości śliny w ustach. Ślina jest naturalną barierą ochronną dla zębów i dziąseł. Jeśli występuje u nas zjawisko suchości w ustach, może dojść do niekontrolowanego rozrostu bakterii, atakujących w równej mierze zęby i dziąsła.
Zła dieta
To, co jemy i jak skomponowana jest nasza codzienna dieta, wpływa na kondycję zdrowotną całego organizmu. Diety ubogie w wapń i witaminy C oraz B, mogą generować poważne problemy z dziąsłami. Podobne efekty uboczne wiążą się ze stosowaniem modnych diet eliminacyjnych. Jeśli będziemy prowadzić racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę i nie będziemy nadużywać spożywania słodkich potraw, zwłaszcza cukrów prostych, nasze dziąsła będą w znacznie lepszej kondycji.
Dodaj komentarz