Przyczyny szarych przebarwień na zębach

fluorozaPiękny, biały uśmiech jest wizytówką każdej osoby, która oczywiście może się nim pochwalić. Nie wszystkich natura obdarzyła białym kolorem zębów. Kolor kości może być odległy od koloru białego. Poza tym, przebyte choroby, prowadzona dieta i stosowane zasady higieny jamy ustnej mogą powodować powstawanie przebarwień na zębach, także w kolorze szarym.

Przyczyny szarych przebarwień

Bywa, że na powierzchni wszystkich lub tylko niektórych zębów zauważamy szare, mało estetyczne przebarwienia. Mogą mieć ono kolor od jasno szarego do nawet grafitowego i skutecznie psuć estetykę naszego uzębienia.

Szare przebarwienia mogą wynikać z urazów i uszkodzeń mechanicznych okolic twarzy. Uderzenia lub upadki powodują uszkodzenia w obrębie uzębienia i mogą zakłócić formowanie się szkliwa, zwłaszcza u dzieci, u których zęby dopiero się rozwijają. Zaburzenia w rozwoju szkliwa i samych zębów mogą powodować szare przebarwienia na zębach. Mogą one pojawić się także przy rozwiniętych w pełni zębach – u dzieci i osób dorosłych. Uraz może bowiem zakłócić dopływ krwi do zębów i wywołać taki nienaturalny kolor.

Niektóre osoby mają naturalnie szarawe zęby i bez profesjonalnego wybielania nigdy nie uzyskają białego uśmiechu. Powodem szarych plam na zębach może być przyjmowanie niektórych lekarstw, zwłaszcza przez małe dzieci. Także niektóre materiały, z jakich korzystają dentyści przy leczeniu zębów pacjentów, takie jak amalgamat, mogą przyczynić się do szarzenia zębów wraz z upływem czasu.

Szare zęby w wyniku nieprawidłowej diety

Stosując dietę bogatą w produkty zawierające barwniki, można spodziewać się powstawania nieestetycznych plam na zębach w różnych kolorach, także szarym. Kluczowe dla zachowania bieli zębów jest stosowanie się do prostych zasad higieny jamy ustnej. Należy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty zabijającej chorobotwórcze bakterie i drobnoustroje. Taką pastą jest między innymi pasta Ajona. Zaleca się także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – co najmniej raz na pół roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*