Rentgen zębów – jak przebiega RTG oraz kiedy należy go zrobić

Stomatolodzy analizują RTG jamy ustnej

Zęby są najtwardszym materiałem w naszym organizmie. Są tak twarde, że do ich przewiercenia używa się diamentowego wiertła. Gdy są zdrowe pomagają nam w jedzeniu, jednak gdy mamy z nimi problem sprawiają ból oraz potrafią doprowadzić do nieprzespanych nocy. Aby poradzić sobie z tym problemem musimy wybrać się do dentysty, który w celu ustalenia przyczyny często zleca nam wykonanie prześwietlenia zęba.

Podczas lektury tego artykułu dowiesz się czy zdjęcie RTG jest bolesne, jak przygotować się do niego oraz czy istnieją jakieś przeciwwskazania.

Podstawowe informacje

Historia zdjęć rentgenowskich sięga końca XIX wieku. Wtedy to Wilhelm Conrad Röntgen odkrył nowy rodzaj promieniowania, za co w 1901 roku jako pierwszy został uhonorowany Nagrodą Nobla z Fizyki. Trzydzieści lat później Arthur Fuchs zrobił zdjęcie rentgenowskie całego ludzkiego ciała. Obecnie jest to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie, która pozwala leczyć złamania oraz wykryć niebezpieczne choroby.

Na czym polega RTG?

W skrócie jest to prześwietlenie ciała przy pomocy promieni X. Są one w różnym stopniu wchłaniane przez narządy oraz układ kostny w naszym organizmie. Kości absorbują więcej promieni dlatego na zdjęciu widoczne są w kolorze białym, natomiast narządy pochłaniają mniej promieni, dlatego na zdjęciu są ciemniejsze. Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem i w takiej formie zdjęcia są wywoływane i analizowane przez lekarza.

Prześwietlenie RTG zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych procedur radiologicznych. Prześwietlenie to wykonuje się, aby dentysta mógł zobaczyć położenie zęba oraz jego korzenie. Dzięki zdjęciu stomatolog może stwierdzić obecność ciał obcych, brak zawiązków zębowych, próchnicę a nawet zmiany nowotworowe. Pomaga to w diagnozie oraz prawidłowym leczeniu zębów.

Przebieg badania

Podczas wykonywania czynności, osoba obsługująca urządzenie RTG ubrana jest w fartuch ochronny. Jeżeli posiadasz kolczyki w obrębie twarzy, przed badaniem musisz je ściągnąć. W przypadku gdy posiadasz metalowe części (np protezy) musisz powiadomić o tym osobę obsługującą RTG. Jest to szybkie badanie dla przykładu rentgen zębów wykonasz w kilka minut

Rodzaje Badania

Stomatolog w zależności od potrzeby może zlecić wykonanie jednego z trzech rodzajów RTG zęba:

  • punktowe: najczęściej stosuje się podczas leczenia kanałowego, diagnozowaniu stanów zapalnych i próchnicy. Charakteryzuje się dużą dokładnością, lecz na zdjęciu będą widoczne maksymalnie 4 zęby. Czas oczekiwania na takie zdjęcie wacha się między 10-15 minut.
  • pantomograficzne: na zdjęciu widoczne są wszystkie zęby, pozwala to stomatologowi lepiej zaplanować etapy leczenia. Dentysta dokładnie widzi rozmieszczenie korzeni, ogólny stan zdrowia zębów oraz ich położenie, dzięki czemu może określić nieprawidłowości w budowie korzenia.
  • cefalometryczne: zalecane jest przed terapią ortodontyczną, na zdjęciu widoczny jest obraz kości oraz tkanek miękkich. Pomaga również w diagnozie wady zgryzu. podczas prześwietlania do organizmu dostarczana jest mała dawka promieniowania X, dlatego jest to całkowicie bezpieczne badanie.

W zależności od rodzaju badania jego cena waha się w granicy 40-65 zł, nie jest to więc duży koszt w sytuacji gdy chcemy zdiagnozować przyczynę bolącego zęba. W przychodni w której leczymy się regularnie badanie to często wykonywane jest za darmo. Dodatkową zaletą jest szybkość wykonywania tego badania.

Obraz prześwietlenia jamy ustnej

Wskazania do wykonania RTG

Dentysta może zlecić rentgen zębów z rozmaitych powodów. Najczęściej są to cele diagnostyczne, dzięki zdjęciom stomatolog może wykryć źródło problemu, z którym pacjent się do niego zgłasza, dzięki czemu lepiej zaplanuje leczenie zębów
Równie często RTG stosuje się w celach kontrolnych, lekarz może stwierdzić skuteczność wykonanego zabiegu.

Zdjęcie rentgenowskie wskazane jest również przed zabiegami protetycznymi, a także w trakcie leczenia kanałowego czy przed ekstrakcją (wyrwaniem) zęba.

Stomatologia zaleca również rentgen w przypadku urazów powstałych na skutek pobicia lub chorób nowotworowych. Lekarz zaleci prześwietlenie również przy podejrzeniu kamicy ślinianek lub torbieli.

Jak często wykonywać badanie RTG

Częstotliwość wykonywania zdjęć RTG zależy od historii naszego stomatologicznego leczenia oraz od naszego aktualnego stanu zdrowia. Niektóre osoby potrzebują wykonywać zdjęcie co pół roku.

W przypadku gdy regularnie chodzimy do dentysty i nie mamy większych problemów z zębami zdjęcie możemy wykonywać jedynie raz na kilka lat. Twój nowy stomatolog może zalecić Ci również prześwietlenie jako część wstępnej diagnostyki.

Jak widzisz jest to często zalecane badanie, które pomaga dentyście w zdiagnozowaniu problemów oraz zaplanowaniu dalszego leczenia. Bywają również sytuacje w których odradza się wykonywanie RTG.

Przeciwwskazania

Z powodu szkodliwości promieni X niektórzy pacjenci mają obawy przed wykonaniem badania RTG. Oczywiście promienie rentgenowskie wpływają w pewien sposób na nasze ciało, jednak podczas prześwietlenia zębów jego dawka jest tak niewielka, że nie wyrządza szkód w ciele dorosłego człowieka.

Kolejną obawą jest badanie RTG u dzieci. Również w tym przypadku promieniowanie nie powinno wyrządzić szkód w młodym organizmie, zaleca się jednak nie stosować tego badania zbyt często.

Jedynym poważnym przeciwwskazaniem jest ciąża. Co prawda jak pisaliśmy wcześniej dawka promieni X nie jest zbyt duża, jednak w przypadku kobiet w stanie błogosławionym powinno być wykonywane jedynie w wyjątkowych i ekstremalnych sytuacjach.

Pamiętaj, że pomimo tego że jest to badanie całkowicie bezpieczne, należy go wykonywać jedynie po konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz ma prawo skierować Cię na prześwietlenie RTG. Badanie to jest bezbolesne więc nie musisz obawiać się kontuzji czy bólu podczas jego wykonywania.