Jaka pasta do zębów będzie odpowiednia dla osoby z chorobami stomatologicznymi, jaka dla dorosłego, a jaka dla dziecka? Jak się okazuje konkurs na najlepsze pasty do zębów jest trudny do rozstrzygnięcia, gdyż w dużej mierze zależy to od stanu uzębienia danej osoby i trudno jednoznacznie wybrać jeden produkt. Z kolei pewne jest, że codzienne mycie zębów to ważny element higieny i każdy powinien go wykonywać.
Pasty do zębów
Podstawowe działanie pasty do zębów to usuwanie resztek pokarmowych i płytki nazębnej z powierzchni zębów. Ponadto pasta do zębów dostarcza do zębów substancji mineralnych wzmacniających ich budowę. Kolejna kwestia to odświeżanie oddechu i pozostawianie uczucia świeżości, jednak nie każda pasta do zębów ma takie zadanie. Jak myć zęby? Oczywiście nieodzownym kompanem pasty do zębów jest szczoteczka: manualna, elektryczna lub soniczna. Odpowiednie jej użycie jest warunkiem wydajnego i skutecznego mycia zębów. Zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak często ograniczamy się do dwóch razy na dobę. Czas mycia zębów to 2-3 minuty, tyle wystarczy by z każdej strony dokładnie wyczyścić zęby. Po wyszczotkowaniu zębów warto jeszcze użyć nici dentystycznej aby usunąć bakterie i resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych, a na końcu można wypłukać jamę ustną specjalnym płynem stomatologicznym. Choć każdy etap ma swoje znaczenie dla kondycji zębów to pasta do zębów w zależności od składu i właściwości może pełnić najważniejszą funkcję w higienie jamy ustnej.
Już wiadomo jak myć zęby ale pozostaje jeszcze dowiedzieć się jak wybrać pastę do zębów? Większość past do zębów zawiera składniki pieniące, ścierające, przeciwbakteryjne, przeciwpróchnicze oraz substancje zapachowe i smakowe. Różnią się tu proporcje poszczególnych składowych w zależności od działania danej pasty. Często są też dodatkowe składniki, np: wybielające, regenerujące czy łagodzące.
Ponadto opakowanie pasty do zębów może też być oznaczone współczynnikiem RDA, który oznacza stopień ścieralności zębiny oraz REA oznaczający stopień ścieralności szkliwa – im wyższe te parametry tym mocniej działa pasta ale nie każdy może używać pasty z wysokimi współczynnikami REA i RDA.
Te różnice pomogły przedstawić następujący podział past do zębów:
- Uniwersalne pasty do zębów – przeznaczone dla osób mających zdrowe zęby. Jest to popularny rodzaj pasty łatwo dostępny w sklepach, drogeriach i aptekach. Może być używany przez całą rodzinę prócz małych dzieci. Skład uniwersalnej pasty do zębów obejmuje przede wszystkim składniki oczyszczające zęby i odświeżające oddech.
- Wybielające pasty do zębów (przykład takich wybielających past dostepny jest pod tym linkiem) – to pasty o wysokim wskaźniku RDA. Zawierają dużo drobinek peelingujących i ścierających szkliwo. Umożliwia to wybielenie zębów o 2-3 tony, ale ze względu na to, że są to mocne pasty do zębów to nie powinno się stosować ich nieustannie, a tylko przez 2-3 miesiące aby nie uszkodzić szkliwa.
- Pasty bez fluoru – fluor jest składnikiem, który ogranicza powstawanie próchnicy ale traci swoją skuteczność u osób dorosłych, u których może powodować przebarwienia, zwiększać kruchość zębów i zmniejszać wytrzymałość plomb. Pasty bez fluoru zawierają inne, często naturalne składniki (wyciąg z szałwii, goździków) o podobnych właściwościach. Podaje się, że pasta bez fluoru jest wskazana dla kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych.
- Pasty do zębów wrażliwych – nadwrażliwość zębów wynika z uszkodzenia szkliwa lub odsłoniętych szyjek zębowych i objawia się przenikliwym bólem po spożyciu zimnych, gorących, kwaśnych lub słodkich pokarmów. Pasta do zębów wrażliwych najczęściej zawiera chlorek potasu lub jego azotan. Substancje te zabezpieczają wrażliwe zęby, przenikając do szkliwa i zamykając kanaliki, w których znajdują się zakończenia nerwowe, odpowiedzialne za uczucie bólu i dyskomfortu. Dobra pasta do zębów wrażliwych powinna mieć niskie wartości wskaźników RDA i REA.
- Pasty do krwawiących dziąseł (przykłady takich past tutaj), w tym pasty przeciwko paradontozie – łagodzą objawy zapalenia dziąseł, takie jak zaczerwienienie, ból i krwawienie. W dużej mierze są to naturalne pasty do zębów, opierające swoje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regenerujące na wyciągach ziołowych np: z rumianku, szałwii, anyżu, rozmarynu, melisy lub eukaliptusa. Pasty na paradontozę mogą też zawierać regenerującą allantoinę i hamujący krwawienie mleczan glinu.
- Pasty przeciwko kamieniowi – to pasty usuwające kamień nazębny oraz chroniące przez jego odkładaniem się na powierzchni szkliwa. Pasta na kamień nazębny zawiera składniki hamujące mineralizację płytki nazębnej co przeciwdziała odkładaniu się kamienia nazębnego. Aby wzmocnić działanie pasty przeciw kamieniowi warto dobrać odpowiednią szczoteczkę z gumowymi wypustkami.
- Pasty do czyszczenia protez – protezy tak jak zęby naturalne wymagają regularnego czyszczenia z osadu i resztek pożywienia. Pasta do protez powinna być delikatna i powinna mieć niską lub zerową zawartość granulek ściernych aby nie rysować i nie uszkadzać powierzchni protezy.
- Naturalne pasty do zębów – zawierają naturalne składniki wybielające, ścierające, przeciwpróchnicze, łagodzące, odświeżające i przeciwbakteryjne, nie posiadają w składzie fluoru, np pasta do zębów z węglem aktywnym, cedrowa pasta do zębów, pasta do zębów z propolisem i fenkułem, z bio-miętą.
- Pasty dla dzieci – zawierają bardzo mało fluoru lub są zupełnie go pozbawione ze względu na ryzyko połknięcia pasty przez mniejsze dzieci. Najczęściej dostępne są owocowe pasty dla dzieci, pasty o smaku coli lub gumy balonowej. Częstym ich składnikiem jest ksylitol, czyli cukier pochodzenia naturalnego, ceniony za swoje działanie przeciwbakteryjne.
Dodaj komentarz