Rodzaje protez zębowych

dentistry-668214_1280W wyniku postępu różnorodnych chorób, nie tylko zębów i dziąseł, ale i schorzeń ogólnoustrojowych, nawet młodzi ludzie mogą tracić swoje uzębienie i być zmuszonym do skorzystania z oferty protetycznej. Często to sam pacjent odpowiada za utratę zębów w takim stopniu, że niemożliwa staje się ich rekonstrukcja. Wielu z nas zapomina, że podstawą jest czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie, z zastosowaniem dobrej pasty takiej jak Ajona. Regularna higiena jamy ustnej powoduje, że na dłużej możemy cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Jeśli jednak tak nie jest, trzeba zdecydować się na odbudowanie zębów. Można tego dokonać z zastosowaniem protezy zębowej.

Rodzaje rozwiązań

Proteza dentystyczna ma za zadanie zastąpić brakujące zęby, albo całą górną lub dolną szczękę. Podstawowy podział protez wyróżnia protezy wyjmowane z jamy ustnej np. na okres snu, albo stałe protezy. Dzisiejsze protezy wyglądają bardzo naturalnie, a pacjentom łatwo się do nich przyzwyczaić. Choć nigdy nie zastąpią one brakujących własnych zębów, czasem są jednym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu. Pozwalają na odtworzenie zniszczonych części zębów i funkcji jamy ustnej.

Protezy stałe są uzupełnieniem trwale umocowanym na zębach własnych pacjenta. Można je zastosować, jeśli w szczęce pacjenta znajdują się jakiekolwiek zęby. Mocowanie wykonuje się z pomocą cementu dentystycznego. Wśród protez stałych wymienia się:
• Mosty protetyczne,
• Wkłady koronowe,
• Wkłady koronowo-korzeniowe,
• Korony.
Protezy zębowe ruchome uzupełniają także ubytki w jamie ustnej, ale pacjent może je w dowolnej chwili wyjąć. Do ich grona zalicza się protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Higiena przy protezach

Podobnie jak naturalne zęby, protezy także wymagają odpowiedniego czyszczenia. Należy je czyścić rano i wieczorem przy użyciu odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku zęby w protezie ulegną szybkiemu zniszczeniu i przebarwieniom.

Każda profesjonalnie wykonana proteza pełna powinna być wyposażona w idealnie dopasowaną do dziąseł podstawę akrylową w kolorze śluzówki jamy ustnej.dentistry-668214_1280