Dziąsła bolą i są spuchnięte?
W okolicy korzeni zębowych tworzą się ogniska zapalne, z których wypływa ropa?
Najprawdopodobniej mamy do czynienia z ropieniem w jamie ustnej, który wymaga natychmiastowego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Niestety, ropień jest bolesną, wypełnioną ropą opuchlizną, spowodowaną uszkodzeniem w jamie ustnej, które zostało zaatakowane przez bakterie. W ten sposób powstało zakażenie, które szybko się rozwija.
Czym jest ropień?
Ropień jest ograniczonym, ropnym ogniskiem zapalnym i występuje nie tylko w jamie ustnej, ale również w innych częściach ciała. Najczęściej ropień zlokalizowany jest w przestrzeni między zębem, a dziąsłem i wówczas możemy mówić o ropieniu dziąsła. Istnieje jeszcze ropień około wierzchołkowy, który występuje w rejonie wierzchołka zęba, na martwym zębie lub na końcu nerwu obumierającego w zębie.
Szybkie działanie bakterii, które przedostają się do rany w jamie ustnej z pokarmu, powoduje, że ropień powiększa ognisko zapalne. Bakterie kolonizują uszkodzoną lub podrażnioną tkankę w jamie ustnej. Dlatego też już w kilkadziesiąt godzin po powstaniu pierwszego zakażenia, rozrasta się ono i zaczyna sprawiać dolegliwości bólowe.
Jeśli dostrzegasz u siebie pierwsze objawy ropienia, powinieneś jak najszybciej zwrócić się o pomoc do dentysty. Nieleczony, zlekceważony ropień może doprowadzić do powstania przetoki, czyli zewnętrznego tunelu w tkance, który jest bardzo bolesną przypadłością. Dentysta usunie przyczynę ropienia i samą ropę, przez co zmiana chorobowa w jamie ustnej szybko się zagoi.
Jak nie dopuścić do ropienia?
Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczem ku temu, aby nigdy niemieć do czynienia z ropieniem. Dzięki regularnemu, co najmniej dwukrotnemu w ciągu dnia, myciu zębów, można usunąć wszelkie resztki pokarmowe z przestrzeni pomiędzy zębowych, nie pozostawiając w jamie ustnej pożywki dla namnażania się groźnych bakterii. Szybko i skutecznie rozprawi się z nimi pasta Ajona. Posiada ona składniki, które w krótkim czasie zabijają bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej.
Wieczorem, podczas toalety, warto wykorzystać do czyszczenia zębów nić dentystyczną, albo specjalną szczoteczkę, która oczyści przestrzenie międzyzębowe. Na koniec, można jeszcze przepłukać jamę ustną z użyciem płynu do płukania ust z fluorem.