Dziąsła są tkanką miękką, która jest podatna na stany zapalne. Zwłaszcza, jeśli pacjent nie dba prawidłowo o kondycję swoich zębów, także i dziąsła mogą ulec stanom zapalnym. Aby im zapobiegać, wystarczy co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, czyścić dokładnie zęby, język i dziąsła, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Właściwie usuwanie chorobotwórczych bakterii z jamy ustnej spowoduje, że nie dopuścimy do powstawania ognisk zapalnych w tym miejscu. Co zrobić jednak, jeśli dziąsła ulegną ropnemu zapaleniu?
Ropień w dziąśle
Jeśli czujemy dyskomfort w obrębie dziąsła, odczuwamy tępy ból, a na jego powierzchni pojawia się bąbel wypełniony żółtą substancją, możemy mieć pewność, że doszło do ropnego zapalenia dziąseł. Obecność ropy w dziąśle oznacza, że toczy się proces chorobowy w szczytowej warstwie dziąsła. Najczęściej jest on skutkiem infekcji bakteryjnej zęba. Ropa tworzy się z martwych komórek naskórka, komórek bakterii i leukocytów. Ropień może towarzyszyć paradontozie, postępującej próchnicy, pękniętym zębom i licznym chorobom dziąseł.
Zapalenie dziąseł przebiegające z ropniami może mieć związek z uszkodzonymi i nieleczonymi zębami, które mają ubytki próchnicze. Jeśli pacjent nie leczy zębów, proces chorobowy zaczyna dynamicznie postępować, a bakterie próchnicy obejmują nie tylko miazgę zęba, ale i okoliczne tkanki, w tym dziąsła. Może to prowadzić do tworzenia się ropni. Do takiego stanu może przyczynić się leczenie kanałowe zębów oraz choroby dziąseł.
Objawem ropnia będzie ból zęba, podwyższona temperatura, gorzki smak w ustach, nieprzyjemny zapach z ust, ból przy jedzeniu i wrażliwość zębów. Naocznie można też zobaczyć ropną wydzielinę pod warstwą wierzchnią dziąsła.
Co zrobić z ropniem?
Ropne zapalenie dziąseł najlepiej skonsultować z dentystą. On zaleci, jak należy postępować w takim przypadku. Jeśli będzie to konieczne, oczyści dziąsło i usunie ropień, zakładając odpowiedni opatrunek. Trzeba restrykcyjnie przestrzegać zaleceń stomatologa, aby ropień się nie odnowił i ropne zapalenie dziąseł nie objęło we władanie kolejnych tkanek.Lekarz może zalecić podanie antybiotyków, które zwalczą bakterie odpowiedzialne za infekcję.
Dodaj komentarz