Ropnie w jamie ustnej

ropieńNieleczone ubytki w jamie ustnej, nieprawidłowa higiena lub jej brak oraz omijanie szerokim łukiem gabinetu stomatologicznego, może spowodować powstanie groźnych stanów zapalnych u pacjenta. Infekcje szerzące się bezpośrednio obejmują przylegające do miejsca przebiegu zapalnego tkanki miękkiego. W efekcie może rozwinąć się potężne zakażenie, które doprowadzi do stworzenia ropni.

Czym są ropnie?

Ropnie to niewielkie zagłębienia ograniczone wałami tkankowymi, wypełnione martwymi komórkami, leukocytami i bakteriami. Leukocyty to inaczej białe ciałka krwi, których zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów. Ropnie są otoczone dużą ilością ropy i mogą mieć różne usytuowanie. Wyróżniamy:
• ropnie okołowierzchołkowe,
• ropnie podśluzówkowe,
• ropnie podokostnowe.

Ropnie wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu człowieka, co będzie sytuacją bardzo poważnie zagrażającą zdrowiu i życiu pacjenta.

Ropień okołowierzchołkowy

Najczęściej u pacjentów z ropniem okołowierzchołkowym przyczyną jego powstania jest głęboka próchnica i obumarcie miazgi zęba. Taka destrukcja w obrębie jamy ustnej powoduje wytworzenie się ropy, która następnie przemieszcza się kanałami w korzeniu zęba i przedostaje przez wierzchołek korzenia. Trwa to bardzo długo, ale stan zapalny, jeśli w porę nie zostanie zaleczony, może dotrzeć do kości. W jego wyniku tkanka kostna rozpuszcza się i powstaje torbiel.

Ropień podśluzówkowy

W jego przypadku ropa wędruje przez okostną szczęku lub żuchwy, w zależności od umiejscowienia stanu zapalnego, przebijając błonę śluzową jamy ustnej lub skórę. Ropa po wydostaniu się na zewnątrz niweluje dolegliwości bólowe pacjenta, ponieważ dochodzi do zmniejszenia się ciśnienia płynu we wnętrzu ropnia.

Ropnie podkostnowe

Ropień podokostny powoduje, że wydzielina ropna dociera przez kość do okostnej, powodując jej odwarstwianie się. Jest to bardzo bolesne, a ból promieniuje nawet na całą twarz.

Aby nie dopuścić do powstawania ropni, trzeba restrykcyjnie przestrzegać higieny jamy ustnej. Warto co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem czyścić zęby z wykorzystaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.