Skąd problem odsłoniętych szyjek zębowych?

zębyProblemy z zębami mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe, które zmniejszają komfort życia, albo nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie na co dzień. Trzeba od najmłodszych lat dbać o zęby i nie zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa, aby móc cieszyć się przez wiele lat swoimi, zdrowymi, silnymi zębami. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia, aby przez całe swoje życie nie mieć żadnych problemów z uzębieniem. Jednym z nich może być odsłonięcie szyjek zębowych. Czym jest to spowodowane i jak zapobiegać takim schorzeniom?

Skąd odsłonięcie szyjek?

Szyjki zębowe odsłaniają się latami, głównie u osób, które zbyt agresywnie szczotkują zęby w linii poziomej. Sztywne włosie szczoteczki docierające do granicy zębów i dziąseł powoduje, że dziąsła obniżają się, a podstawa zęba staje się odsłonięta.

Odsłonięcie szyjek zębowych wywołane może być również i cofaniem się dziąseł, co jest procesem naturalnym, wywołanym fizjologicznym starzeniem się organizmu. Na odsłonięcie szyjek zębowych wpływa również odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego też ważne jest jego regularne usuwanie w gabinetach dentystycznych lub niedopuszczanie do jego nagromadzenia się na zębach.

Konsekwencje odsłoniętych szyjek zębowych

Jeśli cierpimy na odsłonięte szyjki zębowe, będziemy odczuwać ból przy myciu zębów i jedzeniu zimnych, ciepłych lub słodkich pokarmów. Dzieje się to dlatego, że szyjki zębowe są szczególnie czułe na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dolegliwości te są podobne jak w przypadku nadwrażliwości zębów. Szyjka zębowa jest nisko zmineralizowana, dlatego też podatna jest na działanie bodźców zewnętrznych i bakterii. Przerwa pomiędzy koroną a korzeniem zęba, czyli szyjka zębowa, powoduje nadwrażliwość tego miejsca w naszej szczęce.

Jak leczyć?

Przede wszystkim, trzeba zapobiegać powstawaniu odsłoniętych szyjek zębowych. Profilaktyka polega tu na odpowiednim szczotkowaniu zębów przy użyciu pasty zwalczającej 100% bakterii. Taką pastą jest Ajona, która zalecana jest do codziennego mycia zębów. Jeśli jednak problem odsłoniętych szyjek zębowych pojawił się i u nas, należy myć zęby bardziej uważnie, omijając uszkodzenia tuż przy dziąsłach. Nie należy przy tym wykonywać ruchów poziomo, ale ruchy tzw. wymiatające.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*