Skąd problem odsłoniętych szyjek zębowych?

zębyProblemy z zębami mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe, które zmniejszają komfort życia, albo nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie na co dzień. Trzeba od najmłodszych lat dbać o zęby i nie zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa, aby móc cieszyć się przez wiele lat swoimi, zdrowymi, silnymi zębami. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia, aby przez całe swoje życie nie mieć żadnych problemów z uzębieniem. Jednym z nich może być odsłonięcie szyjek zębowych. Czym jest to spowodowane i jak zapobiegać takim schorzeniom?

Skąd odsłonięcie szyjek?

Szyjki zębowe odsłaniają się latami, głównie u osób, które zbyt agresywnie szczotkują zęby w linii poziomej. Sztywne włosie szczoteczki docierające do granicy zębów i dziąseł powoduje, że dziąsła obniżają się, a podstawa zęba staje się odsłonięta.

Odsłonięcie szyjek zębowych wywołane może być również i cofaniem się dziąseł, co jest procesem naturalnym, wywołanym fizjologicznym starzeniem się organizmu. Na odsłonięcie szyjek zębowych wpływa również odkładanie się kamienia nazębnego, dlatego też ważne jest jego regularne usuwanie w gabinetach dentystycznych lub niedopuszczanie do jego nagromadzenia się na zębach.

Konsekwencje odsłoniętych szyjek zębowych

Jeśli cierpimy na odsłonięte szyjki zębowe, będziemy odczuwać ból przy myciu zębów i jedzeniu zimnych, ciepłych lub słodkich pokarmów. Dzieje się to dlatego, że szyjki zębowe są szczególnie czułe na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dolegliwości te są podobne jak w przypadku nadwrażliwości zębów. Szyjka zębowa jest nisko zmineralizowana, dlatego też podatna jest na działanie bodźców zewnętrznych i bakterii. Przerwa pomiędzy koroną a korzeniem zęba, czyli szyjka zębowa, powoduje nadwrażliwość tego miejsca w naszej szczęce.

Jak leczyć?

Przede wszystkim, trzeba zapobiegać powstawaniu odsłoniętych szyjek zębowych. Profilaktyka polega tu na odpowiednim szczotkowaniu zębów przy użyciu pasty zwalczającej 100% bakterii. Taką pastą jest Ajona, która zalecana jest do codziennego mycia zębów. Jeśli jednak problem odsłoniętych szyjek zębowych pojawił się i u nas, należy myć zęby bardziej uważnie, omijając uszkodzenia tuż przy dziąsłach. Nie należy przy tym wykonywać ruchów poziomo, ale ruchy tzw. wymiatające.