Spuchnięte dziąsło – co robić?

Zdrowe tkanki przyzębia to ważny element w zachowaniu pięknego i zdrowo wyglądającego uśmiechu. Można wskazać szereg czynników pogarszających kondycję dziąseł. Dlaczego pojawia się obrzęk dziąsła? Jak radzić sobie z opuchlizną?

Spuchnięte dziąsła – przyczyny

Dziąsła odgrywają bardzo istotną rolę w ufiksowaniu zębów w ich fizjologicznych lożach. Dlatego też wszelkie problemy obejmujące tkanki przyzębia odpowiadają za występowanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Bagatelizowane przez dłuższy czas, sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego dziąseł. Prowadzi to do powstania paradontozy, co może skutkować nawet przedwczesną utratą uzębienia.

Istnieje kilka różnych przyczyn obrzęku dziąsła. Przede wszystkim odpowiada za to niewłaściwa higiena jamy ustnej, która sprzyja gromadzeniu się płytki i kamienia nazębnego. Niedokładnie czyszczone powierzchnie zębów i okolice przydziąsłowe odpowiadają za spuchnięte dziąsło przy zębie. Gromadzące się tam resztki pokarmu i narastająca płytka nazębna z czasem powodują zapalenie dziąsła.

  • Opuchlizna może być również wynikiem zmian hormonalnych. Zwykle pojawiają się one w okresie dojrzewania, w trakcie menstruacji oraz w ciąży (zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze). Powodem problemów z dziąsłami są wówczas wahania poziomu hormonów płciowych.
  • Spuchnięte dziąsło wokół zęba może być także związane z procesem wyrzynania się zębów, zarówno w okresie niemowlęcym, jak i u dorosłych. W dojrzałym wieku zwykle opuchlizna na dziąśle związana jest z rosnącymi trzecimi trzonowcami, czyli ósemkami. Stanem, który również powoduje nieprzyjemny ból dziąsła i zmiany w wyglądzie tkanek, jest tworzący się ropień.
  • Warto mieć świadomość, że niektóre procedury stomatologiczne mogą czasowo pogorszyć kondycję dziąseł. Zwykle dzieje się tak bezpośrednio po wyrwaniu zęba, w wyniku przeprowadzonego leczenia endodontycznego lub po zabiegu skalingu.

Problem z opuchniętymi dziąsłami? Postaw na pielęgnację specjalistycznymi preparatami. Sprawdź na https://www.sunstargum.com/pl/

Jak wyleczyć opuchnięte dziąsła?

Problem opuchniętych dziąseł należy skonsultować ze specjalistą, który prawidłowo zdiagnozuje stan tkanek przyzębia i zaleci odpowiednie postępowanie. Stomatolog po przeprowadzeniu drobiazgowego badania jamy ustnej najlepiej doradzi, co przyniesie ulgę. Najczęściej będą to zabiegi pozwalające na łagodne pozbycie się zalegających złogów kamienia nazębnego. Specjalista poinstruuje też, jak właściwie dbać o czystość jamy ustnej.

Główną zasadą pozwalającą na leczenie opuchniętych dziąseł jest dbałość o utrzymanie prawidłowego poziomu higieny. Ważny jest wybór odpowiednich akcesoriów, w tym szczoteczki do mycia zębów. Jej włosie powinno być miękkie, co ogranicza ryzyko podrażnienia dziąseł. Należy także zwrócić uwagę na skład stosowanej codziennie pasty do mycia zębów. Powinna ona posiadać składniki o działaniu ściągającym i obkurczającym naczynia krwionośne. Zaleca się również stosowanie płukanek antyseptycznych, które dzięki zawartości substancji aktywnych (np.: chlorheksydyny) istotnie ograniczają odkładanie się płytki nazębnej i namnażanie się chorobotwórczych bakterii. Właściwie dobrany płyn do płukania jamy ustnej przyczynia się także do regeneracji tkanek przyzębia oraz zmniejsza opuchliznę dziąseł. Redukuje ponadto skłonność do krwawienia.

Wśród domowych sposobów na opuchnięte dziąsło pomocne są napary z rumianku lub szałwii. Oba zioła działają kojąco na tkanki, zmniejszając stan zapalny. Wykazują też wpływ antyseptyczny, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Nie działają jednak tak skutecznie jak specjalistyczny płyn do płukania ust.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*