Stan zdrowia człowieka odczytywany z uzębienia

human-skeleton-163715_1280Chcąc zachować dobrą kondycję zdrowotną, wykonujemy szereg badań profilaktycznych, na podstawie których lekarz internista lub lekarze specjaliści, mogą ocenić nasz stan zdrowia. Trzeba jednak mieć również świadomość tego, że wykonanie dokładnego badania stomatologicznego może wydatnie pomóc w diagnostyce poważnych chorób ogólnych, atakujących organizm pacjenta. W naszym uzębieniu zapisane są bowiem ważne informacje o naszym ciele.

Higiena jamy ustnej konieczna

To, jak czyścimy zęby i czy wykorzystujemy w tym celu dobra pastę do zębów, np. Ajona, wpływa na ogólny stan uzębienia oraz na to, czy nie są atakowane przez różnego rodzaju choroby. Nawet jednak przy częstym szczotkowaniu zębów i skrupulatnym przestrzeganiu innych zaleceń z zakresu higieny jamy ustnej, możemy nie ustrzec się wielu chorób stomatologicznych. Są one wywoływane zmianami zachodzącymi w ciele człowieka i uwidaczniają się w uzębieniu. Z tego też względu ocena stomatologiczna zębów pozwala na zdiagnozowanie stanu organizmu człowieka.

Niedobór witamin i mikroelementów

Czerwony, spuchnięty, lśniący, piekący język w połączeniu z bladością dziąseł może wskazywać na niedokrwistość u pacjenta. Zajady i pękająca błona śluzowa, czy pleśniawki pojawiające się w jamie ustnej są sygnałem niedoboru w organizmie witaminy B2. W jamie ustnej zapalenie dziąseł i rozchwianie, a nawet wypadanie zębów zwiastuje szkorbut, czyli brak witaminy C. Na szczęście, obecnie w europie taka choroba jest bardzo rzadko spotykana.

Choroby psychiczne

Jaki związek występuje pomiędzy zębami i ich stanem, a stanem psychiki człowieka? Okazuje się, że bardzo duży. Jeśli zęby mają uszkodzone szkliwo, pokryte twardymi ubytkami erozyjnymi, a zęby są nadwrażliwe na bodźce termiczne, dentysta może podejrzewać u pacjenta zaburzenia łaknienia – anoreksję i bulimię. Taki stan zebów związany jest z przewlekłym kontaktem szkliwa z kwasami żołądkowymi podczas prowokowanych wymiotów.

Badanie diagnostyczne w gabinecie stomatologicznym może wykazać starcie powierzchni żujących zębów. Sugeruje to bruksizm, czyli zjawisko zgrzytania zębami, co może być efektem problemów emocjonalnych pacjenta i prowadzonego przez niego stresującego trybu życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*