W leczeniu wielu alergii i astmy często stosuje się leki sterydowe – wziewne, podawane w formie zastrzyków dożylnych czy domięśniowych lub tabletek. Takie leczenie przynosi zwykle wymierne efekty, w postaci zniwelowania odczynu alergicznego i zlikwidowania objawów odczuwalnych przez pacjenta. Niemniej, należy być świadomym faktu, że sterydy mają działanie uboczne, które wyraźnie widoczne może być między innymi w obrębie naszego uzębienia. Jak to możliwe?
Jak działają sterydy?
Potocznie nazywane sterydami leki steroidowe mają silne właściwości przeciwzapalne i dlatego są stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym tych o podłożu alergicznym. Nie mogą one być przyjmowane dowolnie przez pacjentów, a jedynie ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego. Leki sterydowe mają szerokie spektrum działania, ale z uwagi na wiele skutków ubocznych należy z nich korzystać tylko wówczas, gdy korzystne rezultaty w leczeniu przewyższają szkody wyrządzane w organizmie.
Sterydy znajdują szerokie zastosowanie w przypadku astmy czy duszności odczuwalnej w parze z zapaleniem oskrzeli i z zapaleniem płuc. W leczeniu schorzeń alergicznych, opornych na inne metody leczenia, często stosowane są sterydy w formie wziewnej, a w okresie zaostrzeń objawów – leki doustne i dożylne.
Skutki uboczne
Przyjmowanie sterydów wiąże się z wieloma przykrymi skutkami ubocznymi. Nie u każdego chorego wystąpią niepożądane objawy, ale należy brać je pod uwagę. Między innymi, mogą one obejmować szybsze psucie zębów i narażenie ich na rozwój próchnicy.
Sterydy utrudniają wchłanianie wapnia, dlatego należy suplementować ten pierwiastek preparatami z wapniem i z witaminą D, chroniącą przed osteoporozą. Jeśli gęstość mineralna kości, w tym zębów jest obniżona, lekarz zaleci leki hamujące jej ubytek.
Po każdym podaniu sterydów wziewnych należy dokładnie płukać i myć zęby z wykorzystaniem dobrej pasty do zębów, np. Ajona, która zapewni im należytą ochronę przed próchnicą i innymi bakteriami, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Pacjent powinien mieć zapewnione duże ilości napojów, najlepiej wody mineralizowanej do picia, aby uzupełniać braki pierwiastków w organizmie i dobrze wypłukać resztki sterydów z jamy ustnej.
Dodaj komentarz