Żyjemy coraz szybciej, konkurując z innymi na polu życia zawodowego, a nawet rodzinnego. Gonienie za pracą, klientami, walka z buntem dzieci na różnych etapach ich życia, jak i poczucie pewnego niespełnienia osobistego są źródłem frustracji. Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w warunkach permanentnego stresu, który negatywnie oddziałuje na całe nasze życie. W kontekście stresu często mówi się o zachwianiach psychicznych, ale ciągły stres, z którym nijak nie możemy sobie poradzić niesie też za sobą realne konsekwencje o charakterze negatywnym dla naszej kondycji zdrowotnej. Fizycznie możemy źle się czuć, jeśli przez wiele dni, tygodni czy miesięcy nie będziemy mogli pozbyć się stresu. Ucierpieć na tym wszystkim mogą nasze zęby. Skutkiem stresu jest bowiem zły stan zdrowia naszej jamy ustnej. Co właściwie powoduje stres i jak w warunkach stresu zadbać o zdrowie naszych zębów?
Konsekwencje życia w stresie dla zębów
Stres może powodować w nocy odreagowanie nerwów w postaci zgrzytania zębami. Pojawia się charakterystyczne napięcie szczękowe, a zęby z czasem mogą ulec znacznemu starciu. Jeśli w porę pacjent nie zareaguje na zjawisko zgrzytania zębami, z którego niektórzy mogą sobie w ogóle nie zdawać sprawy, wówczas może ono doprowadzić do bardzo poważnych zmian w uzębieniu.
Poza tym, stres wywołuje suchość w ustach przyczynia się do powstania i rozwoju różnorodnych chorób dziąseł. Organizm, który wciąż musi funkcjonować w dużym napięciu staje się bardziej podatny na infekcje wirusowe, również w obrębie naszej jamy ustnej.
Silny stres może powodować, że nawet w ciągu dnia mocno będziemy zaciskać zęby i zgrzytać zębami. Takie sytuacje muszą mieć swoje konsekwencje – zęby ścierają się, są mocno osłabione, podatne na choroby i urazy mechaniczne, a często również zaczynają pękać.
Znamienne jest powodzenie, że „zjadamy stres”. Stan psychiczny oddziałuje w bezpośredni sposób na zdrowie jamy ustnej. Jak temu zapobiegać?
Mniej stresu i inne metody walki o zdrową jamę ustną
Łatwo jest powiedzieć, że najlepiej na nasze zęby wpłynie to, jeśli zmniejszymy poziom stresu, z którym spotykamy się na co dzień. Niestety, o to nie jest wcale łatwo. Stres pojawia się często zupełnie niezależnie od nas. Musimy jedynie wyrobić w sobie mechanizmy radzenia sobie z uczuciem stresu.
Jeśli chodzi o kondycję zębów, na pewno ją poprawimy dbając o nie na co dzień. Warto szczotkować zęby po każdym posiłku, albo co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu pasty Ajona, która zapewni zdrową kondycję zębów. Ponadto, jeśli zgrzytamy zębami, odczuwamy przy tym ból szczęk czy bóle głowy, musimy powiedzieć o tym dentyście. Wyjściem z sytuacji będzie zrobienie na wymiar silikonowej lub akrylowej osłonki na szczękę, która zlikwiduje problem ścierania zębów przy zgrzytaniu.
Dodaj komentarz