Podstawowe zasady higieny jamy ustnej są takie, że należy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z zastosowaniem odpowiedniej szczoteczki i pasty, która szybko i skutecznie usuwa chorobotwórcze bakterie z ust. Taką pastą jest Ajona. Dentyści podkreślają jednak, że samo szczotkowanie zębów, nawet w regularnym trybie, to w wielu przypadkach za mało, aby utrzymać zęby w zdrowej kondycji.
Nie tylko szczoteczka
Każdy z nas powinien mieć własną szczoteczkę do zębów, którą należy wymieniać na nową średnio co 3 miesiące. Każdego dnia szczotkujemy nią dokładnie zęby, przez około 2-3 minuty, wykonując ruchy okrężne i proste oraz wymiatając resztki jedzenia z zębów. Szczoteczka powinna być myta po każdym użyciu. Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka z elastyczną główką, która posiada specjalny czyścik do języka z drugiej strony główki. W ten sposób można szybko usunąć nalot z języka wraz z chorobotwórczymi bakteriami.
Prócz niej ważnym elementem higieny jamy ustnej jest nić dentystyczna i płyn do płukania ust o właściwościach przeciwzapalnych. Nić pozwoli na wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami. Trzeba jej używać przed każdym myciem zębów.
Płyny do płukania ust docierają do miejsc niedostępnych dla szczoteczki i zabijają bakterie, uniemożliwiając im tworzenie się płytki nazębnej. Do tego odświeżają oddech i mają korzystne działanie przy stanach zapalnych w jamie ustnej. Niwelują również objawy nadwrażliwości zębów.
Regularne wizyty u dentysty
Oprócz codziennej, prawidłowo prowadzonej higieny jamy ustnej, każdy z nas powinien regularnie odwiedzać dentystę. Zaleca się, aby co najmniej raz na pół roku lub na rok zgłosić się na wizytę kontrolną do stomatologa. Jest to niezbędne dla zdrowia naszych zębów. Dentysta nie tylko sprawdzi, czy zęby są zdrowe i czy nie atakuje je próchnica, ale i profesjonalnie oczyści je z osadów i kamienia. Oczyszczanie odbywa się z zastosowaniem skalingu, czyli ultradźwięków rozbijających kamień nazębny. Mimo dokładnego szczotkowania zębów kamień i tak może odkładać się pod dziąsłami czy w niedostępnych dla nas przestrzeniach międzyzębowych. Po skalingu odbywa się zwykle piaskowanie, które usuwa wszelkie osad nazębne, a dokładne polerowanie sprawia, że wyglądają idealnie.
Dodaj komentarz