Dobry dentysta powinien prowadzić harmonijną współpracę z pacjentem. Wzajemny szacunek i zaufanie do stomatologa to filary owej współpracy. Jeśli stajesz przed wyborem odpowiedniego dla siebie dentysty, sprawdź, na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę.
1. Polecenia rodziny i znajomych
Sprawdzony dentysta to taki, z którego usług korzystają nasi bliscy i przyjaciele. Jeśli z czystym sumieniem są w stanie polecić takiego specjalistę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować go na własnym przypadku. Podpytaj przy tym, jakie ma podejście do pacjenta, jaką technikę leczenia stosuje i czy w jego gabinecie można poczuć się w 100 procentach bezpiecznie. Atmosfera panująca u dentysty ma niebagatelne znaczenie dla komfortu psychicznego pacjenta.
2. Profesjonalizm i doświadczenie
Te dwie cechy zadecydują, czy dany dentysta jest specjalistą stomatologii z prawdziwego zdarzenia i będzie można mu zaufać, powierzając swoje uzębienie. Zaangażowany w swoją pracę stomatolog nie poprzestaje na jednym dyplomie, ale cały czas poszerza kompetencje, robi kolejne specjalizacje i poznaje nowinki z zakresu technik leczenia i profilaktyki antypróchnicowej. Pamiętaj, że medycyna, w tym i stomatologia, to dziedziny szybko rozwijające się, a nowe rozwiązania pozwalają na całkowite bezbolesne przeprowadzanie zabiegów, które niegdyś powodowały wiele dolegliwości bólowych. Możesz sprawdzić w gabinecie dentysty, czy ma na ścianach nowe dyplomy, albo zweryfikować to na jego stronie internetowej.
Jeśli na dodatek dentysta ma wieloletnią praktykę własną w pracy zawodowej, można powiedzieć, że dysponuje doświadczeniem, który pozwala mu jeszcze lepiej leczyć pacjentów.
3. Zaufanie i poczucie bezpieczeństwa
Przy pierwszym kontakcie z dentystą możesz sprawdzić swoje subiektywne odczucia z nim związane. Dobry dentysta już przy wstępnej wizycie kontrolnej potrafi stworzyć nić porozumienia z pacjentem i wykreować atmosferę zaufania. Musisz po prostu dobrze poczuć się w gabinecie stomatologicznym. Dentysta godny polecenia dba o komfort psychiczny pacjentów, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobre samopoczucie podopiecznych ma wpływ na przebieg zabiegów i na rekonwalescencję.
4. Wyposażenie gabinetu
Obdrapane ściany w poczekalni i w samym gabinecie dentystycznym, skrzypiący, podziurawiony fotel i sprzęt, który czasy świetności ma już dawno za sobą to elementy, które świadczą o tym, że niekoniecznie trafiliśmy do sprawdzonego dentysty. Bardzo istotne z twojego punktu widzenia będą sterylne warunki pracy w gabinecie oraz wykorzystywanie przez dentystę nowoczesnych sprzętów i narzędzi. Sam dentysta zawsze powinien po każdym pacjencie wymieniać jednorazowe rękawiczki i pracować w maseczce. Instrumenty dentystyczne muszą być uporządkowane i zdezynfekowane, czym najczęściej zajmuje się asystentka stomatologiczna.
5. Ceny usług
W zależności od tego, czy chcesz korzystać z dentysty, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też z prywatnego stomatologa, kwestia ta będzie miała inne znaczenie. Ceny usług w gabinetach stomatologicznych są zróżnicowane. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze dla siebie dentysty, a niekoniecznie najdroższy gabinet będzie tym najlepszym.
6. Jakie specjalizacje ma dentysta?
Wybór dentysty idealnego zależeć może też od specjalizacji, jaką posiada. Jeśli zależy ci na leczeniu zębów u dzieci, wybierz pedodontę z podejściem do najmłodszych pacjentów. Ortodonta wyleczy przy okazji wadę zgryzu, a endodonta wyspecjalizowany jest w leczeniu kanałowym i zaawansowanych zmian próchniczych (dowiedz się więcej o leczeniu kanałowym). Periodonta zajmuje się profesjonalna ochroną dziąseł, a protetyk – protezami. To od indywidualnych twoich wymagań zależy, który z tych specjalistów stanie się twoim zaufanym, sprawdzonym dentystą.
Sprawdź także: https://www.facebook.com/Soft-Dent-Stomatologia-113693750308786/
Dodaj komentarz