Dotychczas ubytki w uzębieniu pacjentów były uzupełnione w żmudnym, długotrwałym procesie protetycznym. Dziś dzięki nowoczesnej technologii stomatologicznej i drukarkom oraz obrabiarkom 3D, można proces ten znacznie przyspieszyć. W efekcie pacjent, który z różnych powodów utracił część lub wszystkie swoje zęby, w krótszym czasie może odzyskać pełne uzębienie. Jak to możliwe?
Bez wycisku
Podstawą pracy protetyka – technika dentystycznego, jest wycisk uzębienia pacjentów. Jego stworzenie niejednokrotnie zajmowało kilkadziesiąt minut, kiedy to pacjent musiał nieruchomo siedzieć na fotelu dentystycznym, z materiałem do wycisku w jamie ustnej. Kiedy wycisk ostatecznie stężał, był on przesyłany do laboratorium protetycznego, które wykonywało na jego podstawie protezy całościowe i wszelkiego typu inne uzupełnienia protetyczne.
Dziś wyciski powoli są zastępowane wirtualnymi obrazami jamy ustnej. Nie trzeba już wprowadzać materiału do wycisku do wnętrza ust pacjenta. Wystarczy wykorzystać zaawansowany skaner wewnątrzustny, który upraszcza i przyspiesza cały proces powstawania uzupełnień protetycznych. Skanuje on uzębienie pacjenta ze wszystkich stron, a następnie tworzy wirtualny obraz kształtu filaru protetycznego. Jest on następnie automatycznie przesyłany do laboratorium i dzięki temu technik protetyk może natychmiast przystąpić do procesu tworzenia koron lub mostów protetycznych, które będą idealnie dobrane do indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta.
Odbudowa z wykorzystaniem obrabiarki 3D i drukarki
Drukarki trójwymiarowe, powszechnie znane jako drukarki 3D, są coraz szerzej stosowane w różnych działach protetyki, także w przypadku dokonywania uzupełnień stomatologicznych. W super twardym materiale, który stosowany jest m.in. do produkcji nietępiących się noży, obrabiarka 3D mechanicznie, według zadanych kryteriów, zgodnie z projektem wirtualnym protezy, dokona odpowiednich prac ścinających. W efekcie powstaną zęby, które trudno jest odróżnić od naturalnych, ale są twardsze i znacznie bardziej odporne na wszelakie przebarwienia.
Pomimo to pacjent z takim uzupełnieniem protetycznym powinien dobrze dbać o swoje zęby, aby nie uległy degradacji i zniszczeniu przez np. urazy mechaniczne. Swoje zęby pacjenta narażone są także na próchnicę. Jej ryzyko można zmniejszyć stosując do mycia zębów dobrą pastę, która likwiduje potencjalnie chorobotwórcze bakterie w możliwie jak najkrótszym czasie – pastę Ajona.
Dodaj komentarz