W przypadku bokserów czy przedstawicieli innych sportów walki, bardzo częstą praktyką jest zakładanie przed pojedynkiem na zęby specjalnej osłonki. To szyna, która ma chronić uzębienie sportowca przed uszkodzeniem mechanicznym lub wybiciem. Niemniej, szyna relaksacyjna ma zupełnie inne zastosowanie w stomatologii. Korzystają z niej przede wszystkim osoby, które zgrzytają zębami.
Sposób na bruksizm
W fachowym języku dentystycznym zjawisko zgrzytania zębami i podświadomego ich zaciskania nosi nazwę bruksizmu. Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z tą dolegliwością mogą być nawet 10-krotnie razy większe od tych, jakie działają w trakcie dokonywania normalnych procesów gryzienia i żucia. W efekcie wieloletnie zgrzytanie zębami prowadzi do poważnych uszkodzeń zgryzu, a nawet do zniszczenia otaczającej ząb kości i tkanki dziąseł. Konsekwencją bruksizmu jest również uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.
Najczęściej przyczyną nocnego zgrzytania zębami jest stres odczuwany w ciągu dnia. Możemy często nie zdawać sobie sprawy z tego, że się stresujemy, a jednak nocą bruksizm nie daje spać osobom z naszego najbliższego otoczenia. Z czynników miejscowych bruksizm niejednokrotnie powodują nawyki pacjenta, m.in. żucie pokarmów jedną stroną szczęki czy długotrwałe żucie gumy.
Przez dłuższy czas pacjenci cierpiący na bruksizm mogą go nawet nie zauważyć. Dopiero ból głowy i szczęk powoduje, że szukają pomocy u specjalistów. Tymczasem rozwiązanie jest bardzo proste – szyna relaksacyjna.
Leczenie bruksizmu
Dentysta stawiając diagnozę bruksizmu u pacjenta niewątpliwie zaleci spokojniejszy, mniej nerwowy tryb życia. Niestety, nie zawsze udaje się wyeliminować nerwową przyczynę bruksizmu. Sposobem na zgrzytanie zębami jest szyna relaksacyjna.
Szyny pozwalają na zredukowanie intensywności aktywności mięśni w trakcie nocnego zaciskania i zgrzytania zębami. Jeśli ograniczy się intensywne skurcze mięśniowe, automatycznie zniknie możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów. Szyny chronią zęby przed ścieraniem i pozwalają na to, aby dbać o nie na co dzień z wykorzystaniem odpowiednich past, np. Ajona.
Szyny relaksacyjne wykonuje się na dolną i górną szczękę lub tylko na jedną z nich.
Dodaj komentarz