Torbiele w jamie ustnej

240px-Ranula_human_09Jama ustna człowieka wymaga bieżącej pielęgnacji i utrzymywania restrykcyjnej higieny. Absolutną koniecznością jest szczotkowanie zębów, języka i mycie całej jamy ustnej co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Dzięki niej można skutecznie usuwać w krótkim czasie nawet do 100 proc. potencjalnie chorobotwórczych bakterii. Poza tym właściwie prowadzona higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko powstawania w jej obrębie zmian chorobowych.

Kłopotliwe torbiele

Wszelkie zmiany pojawiające się w obrębie jamy ustnej wymagają konsultacji ze stomatologiem, zwłaszcza wtedy, gdy wywołują dyskomfort u pacjenta, szybko się powiększają i powodują dolegliwości bólowe. Twory te mogą być torbielami kości lub tkanek miękkich. Zdarza się, że samoistnie pękają, opróżniają swoją zawartość, a następnie zanikają, bez interwencji stomatologa czy chirurga dentystycznego, ale bywa i tak że trzeba je usunąć, ponieważ ulegają zakażeniu i rozwija się w nich stan zapalny.

Negatywne skutki torbieli

Dziwne zmiany rosnące w jamie ustnej mogą być torbielami i prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Po pierwsze, w one same i sąsiadujące tkanki mogą zacząć boleć, a pacjent może odczuwać ucisk, obrzęk i opuchliznę. Torbiel może, powiększając się, zakłócać usuwanie wydzieliny. Wraz ze wzrostem torbieli czasem pojawia się efekt mrowienia i drętwienia wargi górnej lub dolnej, a także uwypuklenie tkanek i zmiana dotychczasowego kształtu obszaru jamy ustnej, w której torbiel się rozrasta.

Stały, powiększający się ucisk wywołany rosnącą torbielą może wywołać zmiany w kościach szczęk i wyrostków zębodołowych. Dochodzi do zaniku, rozdęcia lub ścieńczenia kości. Silne powiększanie się torbieli tętniakowatej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do krwotoków.

Torbiele mogą powodować rozsuwanie się korzeni zębowych, przemieszczanie się zawiązków zębowych i całych zębów. Prowadzi to niestety do nieprawidłowości w zgryzie pacjentów. Jeśli torbiel tworzy się nad zawiązkiem zęba lub nad już wyrastającym zębem, utrudnia jego wyrzynanie się.

Niebezpieczne jest to, że torbiele mogą przekształcić się w zmianę nowotworową i stanowić zagrożenie dla zdrowia ogólnego pacjenta, a nawet jego życia. Takie ryzyko pojawia się, kiedy ropna treść z zakażonej i zmienionej zapalnie torbieli przedostanie się do krwioobiegu. Może dojść do zakażenia krwi i do posocznicy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*