Trucie zębów przed leczeniem kanałowym

krzesła-dentysta_2133276Ból zęba zwykle zmusza nas do wizyty w gabinecie dentystycznym. Prędzej czy później nie jesteśmy w stanie znieść nieustających dolegliwości bólowych i wolimy usiąść na fotelu dentystycznym, oddając się w ręce stomatologa, niż połykać kolejne tabletki przeciwbólowe, które okazują się skuteczne tylko na krótki czas. Dentysta w przypadku mocnej infekcji zęba może zadecydować o konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego. Przed jego zastosowaniem można zatruć zęba. Na czym to polega i czy jest koniecznością?

Czym jest zatrucie zęba?

Kontrolowane zatrucie zęba lekarstwem do niedawna było powszechnie stosowaną praktyką przy leczeniu kanałowym. Fachowo zatruwanie zęba nazywane jest dewitalizacją i polega na pozbawieniu go funkcji życiowych. Podając w dewitalizacji do otwartej komory zęba trutkę można uśmiercić nerwy biegnące wewnątrz zęba. Prowadzi to po pewnym czasie do obumarcia nerwów w tkance wypełniającej zakażony ząb. Zatrucie odbywa się z wykorzystaniem substancji paraformaldehyd, która działa toksycznie na nerwy w miazdze zęba.

Obecnie zatruwanie zębów nie jest niezbędne czy zalecane w większości przypadków, choć leczenie kanałowe wskazuje na to, że dewitalizacja będzie potrzebna. Zatrucie zęba prowadzi nie tylko do obumarcia tkanek nerwowych zatrutego zęba, ale może mieć też negatywny wpływ na okoliczne nerwy, czy układ kostny. Jeśli więc nie jest to koniecznością, dewitalizacja nie będzie stosowana. Wystarczy w przypadku leczenia kanałowego odpowiedni znieczulić pacjenta, aby nie czuł on usuwania chorej, żywej tkanki nerwowej podczas wykonywania działań stomatologicznych.

Kiedy trzeba zatruć ząb?

Stomatolodzy wykorzystują paraformaldehyd do zatrucia zęba, jeśli istnieje wysokie prawdopodobieństwo odczuwania przez pacjenta bólu podczas zabiegu oczyszczania kanałów zębowych. Po zatruciu nerw jest już martwy i bezboleśnie można go usunąć z chorej miazgi zębowej, a następnie oczyścić ząb. Gdy w leczeniu kanałowym znieczulenie nie daje zadowalających efektów, zatrucie zęba może być niezbędne.

Aby w ogóle nie doprowadzać do sytuacji, w których leczenie kanałowe i zatruwanie zębów jest zalecane przez stomatologa, należy restrykcyjnie stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Wystarczy tak naprawdę czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie z zastosowaniem pasty Ajona.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*