Ubytki w zębach, czyli próchnica mogą doprowadzić do przykrych dolegliwości bólowych. Oprócz tego powodują, że obniża się estetyka naszego uzębienia a na domiar złego, nieleczenie ubytków powoduje, że zęby zaczynają się chwiać i w konsekwencji mogą zacząć wypadać. Można uchronić się przed takimi sytuacjami, po prostu dbając o swoje zęby. Rodzice powinni też pamiętać o dbaniu o zęby swoich pociech, które nie są we wczesnym dzieciństwie w stanie samodzielnie w odpowiedni sposób szczotkować zębów.
Higiena jamy ustnej przeciwko ubytkom
Ubytki w jamie ustnej powstają w wyniku działalności bakterii. Bakterie te mogą bez przeszkód rozwijać się na powierzchni narastającej płytki nazębnej jeśli nie jest ona systematycznie usuwana. Jej usunięcie możliwe jest poprzez codzienne szczotkowanie zębów pastą Ajona. Pasta ta z powodzeniem może być stosowana tak przez dzieci, jak i przez dorosłych użytkowników. Powoduje całkowite usuwanie bakterii bytujących na zębach, dziąsłach i języku pacjenta. Pasta Ajona pozwala na skuteczne zapobieganie powstawaniu próchnicy, a co za tym idzie – również ubytków. Ubytki te mogą mieć różny charakter. Jedną ze zmian próchnicowych jest ubytek przyszyjkowy.
Ubytki przy dziąsłach
Ubytek przyszyjkowy, nazywany również ubytkiem klinowym, jest zaawansowanym ubytkiem zębowym, mogącym doprowadzić do konieczności zastosowania leczenia kanałowego u pacjenta. Jeśli ubytek nie jest leczony, szybko pogłębia się i doprowadza do odsłonięcia miazgi zębowej. Powoduje to występowanie dużych dolegliwości bólowych.
Ubytki tego rodzaju powstają poprzez odsłonięcie szyjki zębów, na skutek recesji, czyli cofania się dziąsła. Dziąsło idące do góry lub na dół, w zależności od położenia zęba na górnej lub dolnej szczęce, powoduje odsłonięcie cementu korzeniowego, który jest tkanką w normalnych warunkach przykrytą w całości dziąsłem. Jeśli zostaje ona odsłonięta, jest to nienaturalna sytuacja, dlatego też pacjent może zacząć odczuwać nadwrażliwość zębów. Przyszyjkowe ubytki klinowe powstają w wyniku wypłukiwania się cementu korzeniowego, a proces ten może następować bardzo szybko. Nieumiejętne czyszczenie zębów może spowodować przyspieszenie tego procesu. Przy pierwszych objawach ubytków przyszyjkowych najlepiej jest zwrócić się o pomoc do lekarza dentysty.
Dodaj komentarz