Ułamany ząb – co dalej?

dentyW wyniku urazu mechanicznego może dojść do złamania lub wyszczerbienia zęba. Taka sytuacja jest stresująca i niestety może wywołać i najczęściej tak właśnie się dzieje, mocne dolegliwości bólowe. Pacjent, który ma wyszczerbiony lub złamany ząb nie powinien zwlekać z wizytą u dentysty. Ząb może zostać złamany wzdłuż płytki, lub w poprzek, w zależności od doznanego przez daną osobę urazu mechanicznego. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rekonstrukcja zęba

Niestety, dentyści nie są w stanie przykleić ułamanego zęba na miejsce, nawet jeśli pacjent przyniesie jego kawałek na wizytę. Natomiast, ten odłamek jest bardzo przydatny przy dokonywaniu rekonstrukcji zęba. Ząb można odbudować przy użyciu kompozytu, z którego formuje się brakujący kawałek zęba. Jego kolor również można idealnie dobrać do posiadanego odłamka. Dentysta może „naprawić” ułamany ząb nawet w ciągu jednej wizyty.

Odbudowa zęba przy użyciu wypełnienia kompozytowego jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy nie dochodu do uszkodzenia miazgi i do jednoczesnego pęknięcia szkliwa i zębiny. W takich wypadkach ząb też można zrekonstruować, ale najpierw wykonywane jest zdjęcie RTG zęba i leczenie kanałowe, a następnie złamany ząb odbudowuje się przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. W najgorszym wypadku, ząb musi zostać wyrwany, a na jego miejsce wstawiany jest implant, ale to już pociąga za sobą wysokie koszty.

Jak przeciwdziałać złamaniom zębów

Większość złamań zębów wynika z niefrasobliwości, czy zwykłej ludzkiej głupoty. Ludzie stosują zęby w ten sam sposób, jak nożyczki, a nawet jak otwieracze do butelek. Zęby są osłabiane latami. Jeśli na dodatek są nadwątlone próchnicą, o uszkodzenie naprawdę nie trudno. Nawet rozerwanie nitki czy żyłki plastikowej zębami może spowodować, że ząb nie wytrzyma i pęknie. Takie rzeczy zdarzają się naprawdę często.

Po pierwsze, nie powinniśmy rozgryzać żadnych plastikowych, czy metalowych elementów zębami, a nade wszystko musimy o nie właściwie zadbać, aby nie pojawiła się na ich powierzchni próchnica. Wystarczy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą Ajona, aby nie narażać się na powstanie ognisk próchnicy. Silne zęby nawet przy wypadkach i urazach mechanicznych mogą oprzeć się sile uderzenia lub nacisku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*