Uszkodzony lub złamany ząb – i co dalej?

mouth-1437426_640W wyniku urazu mechanicznego możemy doznać ukruszenia, a nawet złamania zęba. Wówczas pojawia się poważny problem, który jak najszybciej trzeba we właściwy sposób rozwiązać. Pierwsze swoje kroki powinniśmy skierować do gabinetu dentystycznego. Lekarz stomatolog oceni szkody i sprawdzi, czy ząb można uratować.

Co zrobić z ukruszonym zębem?

Uraz polegający na nieznacznym ukruszeniu zęba nie jest dużym kłopotem. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz wygładzi powierzchnię ukruszenia, a następnie wypoleruje ją. Jeśli to konieczne, można założyć niewielkie wypełnienie, choć rzadko jest to w praktyce stosowane.

Ukruszenie zęba mlecznego teoretycznie nie wymaga podjęcia żadnej interwencji przez dentystę, ale dla własnego spokoju warto umówić swoją pociechę do specjalisty i upewnić się, że z pozostałymi zębami wszystko w porządku. Mogło dojść do zapalenia miazgi, która prowadzi do poważnych powikłań w postaci konieczności usunięcia miazgi zębowej i przeprowadzenia leczenia kanałowego. Ukruszony ząb może obumrzeć, a zakażenie przeniesie się nawet na kość.

Złamanie lub pęknięcie zęba

Obowiązkową wizytę u dentysty musimy odbyć, jeśli pękł nam ząb lub doszło do jego złamania. Konsultacja powinna odbyć się w jak najkrótszym czasie. Stomatolog podejmie próbę naprawy uszkodzonego zęba i zapobiegnie dalszemu uszkadzaniu uzębienia. Podczas wizyty może zostać przeprowadzone leczenie kanałowe. W ostateczności może okazać się konieczne usunięcie zęba.

W procesie odbudowy złamanego szkliwa wykorzystywane są materiały kompozytowe, które z czasem być może będzie trzeba wymienić, jeśli unikną odbarwieniu. Można zwiększyć ich żywotność dzięki restrykcyjnemu stosowaniu zasad higieny jamy ustnej. Należy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.

Trwałą i estetyczną opcją likwidacji widocznego ubytku jest zastosowanie licówki, czyli specjalnej, ceramicznej nakładki na zewnętrzną powierzchnię zęba. Niestety, takie leczenie będzie kosztować, a Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie zwróci pacjentowi poniesionych kosztów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*