Uwaga na bolące dziąsła

orthodontist-287285_1280Bolesne, krwawiące dziąsła odbierają radość życia i powodują, że spożywanie pokarmów przestaje być przyjemnością. Jeśli mamy do czynienia z taką dolegliwością jak najszybciej powinniśmy jej przeciwdziałać, aby ewentualny stan zapalny nie rozwinął się i nie zagrażał zębom pacjenta. Nie można zwlekać z wizytą u dentysty, albo periodontologa. Jak sobie pomóc?

Peridontolog – specjalista od chorób przyzębia

Jeśli cokolwiek złego dzieje się w naszej jamie ustnej najczęściej swoje kroki kierujemy do gabinetu stomatologicznego. Niemniej, bolesne dziąsła powinny nas skłonić do odwiedzenia lekarza innej specjalizacji – periodontologa, który specjalizuje się w chorobach dziąseł i przyzębia. Musimy wiedzieć, że zdrowe dziąsła to podstawa do tego, aby móc cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata. Periodontolog rozpozna, z jakim problemem mamy do czynienia w przypadku bolesności dziąseł i jak go zlikwidować;.

Dziąsła ważne dla zębów

Nasze dziąsła są dla zębów tym, czym ziemia dla drzew. Jeśli są w nie najlepszej kondycji stan chorobowy szybko może przenieść się na zęby. Nie wystarczy więc codziennie czyścić zęby rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty do zębów takiej jak Ajona, aby móc utrzymać własne, stabilne i twarde zęby do późnego wieku. Trzeba też zadbać o przyzębie, w tym o dziąsła. Jakiekolwiek zaczerwienienie, bolesność czy krwawienie powinno budzić nasz niepokój. Może to bowiem wskazywać na stan zapalny dziąseł.

Wiąże się on w większości przypadków z odpowiedzią zapalną organizmu na występowanie miejscowego czynnika zapalnego. Choroba dziąseł może więc wynikać z narastania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Jeśli stan zapalny obejmuje tylko dziąsła, nie zaś tkanki zębów, można go szybko wyleczyć. Wystarczy wdrożyć odpowiednie zasady higieny jamy ustnej i pacjenta i wykonać w gabinecie dentystycznym higienistki zabieg mechanicznego usunięcia kamienia nazębnego.
Lekceważenie stanu zapalnego dziąseł może spowodować rozwój stanu zapalnego w obrębie zębów. Może przenieść się on na tkanki utrzymujące zęby, łączące zęby z kością, jak i na same kości. Wtedy można już mówić o chorobie przyzębia, która jest poważnym stanem bezwzględnie wymagającym leczenia. Może ona przyczynić się do wypadania zębów, przyspieszyć rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, prowadzić do poronienia u kobiet w ciąży czy stymulować nawet rozwój chorób układu oddechowego.