W magazynie Journal of Periodontology pojawił się niedawno artykuł, w którym naukowcy dowodzą, jak duże znaczenie w diecie człowieka odgrywa wapń. To pierwiastek, który buduje i wzmacnia nasze kości i zęby. Przeprowadzone w Stanach zjednoczonych badania jednoznacznie potwierdzają, że niedobory wapnia mają zgubny wpływ na zęby. Wśród 13 000 osób objętych badaniem, problemy ze szkliwem i, co za tym idzie, próchnicą mieli w większości badani, których dieta była uboga w wapń – dobowe stężenie tego pierwiastka w posiłkach było znacznie niższe od rekomendowanego minimum czyli 500 mg.
Dlaczego wapń?
Wapń jest składnikiem budulcowym miazgi zębowej i szkliwa. Jego niedobory w okresie dzieciństwa mogą powodować kłopoty ze zdrowiem jamy ustnej przez całe życie. Zęby staną się kruche, łamliwe i podatne na działanie kwasów prowadzących do ich degradacji. Z tego względu tak ważne jest zadbanie o prawidłową dietę maluchów. Do niedawna uważano, że najlepszym źródłem wapnia jest mleko. Mit ten jest powoli obalany przez lekarzy i naukowców, którzy przekonują, że spożywanie mleka w nadmiarze może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ ludzki przewód pokarmowy nie trawi białka mleka krowiego. Jednocześnie z roku na rok wzrasta świadomość żywieniowa Polaków. Dziś wiemy już, że w diecie naszych dzieci powinny znaleźć się przetworzone produkty mleczne, takie jak twarogi, twarde sery, jogurty i kefiry. Nie może również zabraknąć warzyw, wśród których na prowadzenie wysuwa się marchew, pietruszka razem z nacią, szczypiorek i rośliny strączkowe. Bardzo zdrowe nie tylko ze względu na zawartość wapnia są orzechy laskowe, migdały, pestki słonecznika i ziarna sezamu.
Dieta to dopiero początek
Syntezie wapnia w organizmie sprzyja witamina D, która dodatkowo przyspiesza mineralizację szkliwa. Zawarta jest w tłustych rybach, maśle, kukurydzy i żółtku jaja. Warto przy tym podkreślić, że zapotrzebowanie na wapń zwiększa się wraz z wiekiem. Szczególne zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, a także w czasie menopauzy. Dieta obfitująca w wapń zalecana jest również dla osób starszych. Należy przy tym pamiętać, że piękny i zdrowy uśmiech jest także efektem prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Skoncentrowana pasta do zębów Ajona pomaga zadbać o zdrowe zęby. Jej unikalny skład jest w bezpieczny dla zdrowia i z tego względu może być stosowana u dzieci.
Dodaj komentarz