Wątroba a zęby – ścisły związek

offal-1463369_640Często stan jamy ustnej człowieka jest bagatelizowany. Wielu z nas nie dba o zęby, ani nawet nie szczotkuje ich co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli sądzicie, że wpływa to tylko na wygląd i kondycję waszego uzębienia oraz na nieprzyjemny oddech, jesteście w dużym błędzie. Chore, przeżarte przez próchnicę zęby wywołują określone, negatywne skutki dla całego organizmu. Przede wszystkim cierpi na tym nasza wątroba. Jaki jest związek pomiędzy tym ważnym organem a uzębieniem człowieka?

Nieleczona próchnica wpływa negatywnie na organizm

Ponad 90 proc. dorosłych ludzi na świecie ma próchnicę. Niekoniecznie osoby te mają całkowicie zepsute zęby, ale prawdą jest, że próchnica jest problemem na tyle powszechnym, że należy jak najwięcej mówić o możliwych skutkach ignorowania tego problemu.

Nieleczone zmiany zapalne w jamie ustnej, do których prowadzi próchnica, podobnie jak i wszelkie choroby zębów, prowadzą do uszkodzenia tkanek, poprzez które do krwiobiegu mogą przedostawać się potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy, m.in. bakterie próchnicy. Trafiają one do krwi i stamtąd do narządów wewnętrznych, w tym do wątroby.
Mogą one wywoływać w tym organie bezpośrednie infekcje, atakując narządy miąższowe. Rezultatem mogą być zakażenia paciorkowcami i gronkowcami, prowadzące do ropni wątroby wymagających leczenia farmaceutycznego, a niekiedy nawet operacyjnego.

Po zakażeniu ogólnoustrojowym, czyli sepsie, pacjent może mieć powikłania o tym samym charakterze. Bakterie chorobotwórcze z jamy ustnej powodują wzrost produkcji białek, które sygnalizują istnienie stanu zapalnego.
Dlatego należy restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i czyścić zęby przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona, która w krótkim czasie usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie.

Pozostałe choroby jamy ustnej wpływające na kondycję wątroby

Nie tylko próchnica i choroby zębów powodują negatywne skutki w działaniu wątroby. Na przykład grzybica rozwijająca się w jamie ustnej daje niekiedy powikłania w postaci infekcji wątroby. Leki zalecane w czasie terapii anty grzybiczej powodować mogą uszkodzenia wątroby lub negatywnie wpływać na odbywające się w niej procesy metaboliczne.
Nowotwory jamy ustnej często dają szybkie przerzuty na wątrobę. Natomiast rzęsistkowica jamy ustnej, wywołana przez działalność jednokomórkowego pierwotniaka, może u osób z obniżoną odpornością stać się przyczyną zapalenia wątroby.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*