Przenikliwy, przedłużający się, trudny do zniwelowania ból zębów czy zęba, powoduje, że większość z nas zgłasza się niezwłocznie do swojego dentysty. Nie powinniśmy odkładać takiej decyzji na bliżej niesprecyzowaną przyszłość, licząc na to, że unikniemy leczenia w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób możemy jedynie pogorszyć swój stan i dalej cierpieć z uwagi na dolegliwości bólowe. W takich przypadkach często dentyści decydują się na wieloetapowe leczenie chorych zębów. Do takiego leczenia zalicza się między innymi endodoncję.
Czym jest endodoncja?
Endodoncja jest pojęciem wykorzystywanym często w stomatologii i oznacza ona leczenie chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. W potocznym rozumieniu endodoncję należy utożsamiać z metodą leczenia kanałowego zębów. Jest ona zalecana przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, kiedy ząb był wielokrotnie już leczony, uległ złamaniu lub zwichnięciu lub występuje w nim martwica miazgi zębowej. Leczenie kanałowe jest leczeniem wieloetapowym podejmowanym między innymi w przypadku silnych bólów zębów różnego pochodzenia.
Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji warto solidnie dbać o higienę jamy ustnej, czyszcząc zęby co najmniej dwa razy dziennie przy zastosowaniu pasty likwidującej wszystkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest Ajona. Prócz tego nie możemy zapominać o konieczności regularnego zgłaszania się do gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne i poddawaniu się niezbędnym zabiegom dentystycznym, zaordynowanym przez lekarza.
Jak wyglądają etapy leczenia kanałowego?
W endodoncji prowadzi się wieloetapowe leczenie chorych zębów. Pierwszy z etapów polega na otwarciu komory zębowej oraz usunięciu żywej lub martwej miazgi. Pacjent nie musi obawiać się bólu związanego z takim zabiegiem, bowiem jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
W drugim etapie dentysta kształtuje kanał zębowy przy użyciu narzędzi kanałowych ręcznych lub maszynowych. Później musi osuszyć system kanałów i szczelnie wypełnić je materiałami chemicznie obojętnymi dla otaczających tkanek okołowierzchołkowych. Wykorzystywany jest do tego celu materiał gutaperka, stosowany na zimno lub ciepło.
Ostatnim etapem leczenia kanałowego będzie odbudowanie zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i koronki protetycznej. Jeśli ubytek nie jest zbyt duży w koronie zęba, z powodzeniem jest on wypełniany za pomocą materiałów kompozytowych – plomb światło utwardzanych.
Dodaj komentarz