Wskazania do przeprowadzenia operacji ortognatycznej

progeniaW zakresie operacji chirurgicznych w dziedzinie stomatologii można mówić o wielu różnych działaniach i zabiegach, których celem jest doprowadzenie do prawidłowej budowy patologicznie zmienionych szczęk pacjentów. U kogo operacje ortognatyczne – szczęk, są rzeczywiście wskazane i dlaczego?
Wskazania do operacji ortognatycznej

Przeprowadzenie zabiegu ortognatycznego

Wskazaniem medycznym do przeprowadzenia operacji czy zabiegu ortognatycznego będzie nieprawidłowa wielkość dolnej lub górnej szczęki pacjenta, nieprawidłowe ich położenie lub wzajemne stosunki. Takiezaburzenia w budowie szczęk wpływają na komfort życia i na wygląd pacjenta. Utrudniają dokonywanie czynności żucia i połykania, mogą zniekształcać mowę i wpływać negatywnie na zdrowie całej jamy ustnej. Sprzyjają rozwojowi próchnicy na zębach i chorób przyzębia.

Decyzję o tym, czy przeprowadzić zabieg lub operację ortodonta i chirurg szczękowy powinni podjąć po wnikliwej analizie badań pacjenta, w tym zdjęć panoramicznych i rentgenowskich zębów i szczęk.
Analiza zasadności operacji obejmuje również ocenę modeli gipsowych i wyników badań fizykalnych. Następnie kwalifikuje się pacjenta do leczenia zespołowego ortodontyczno-chirurgicznego.

Operacje przeprowadzane są między innymi w przypadku występowania u pacjenta m.in.:
• Tyłożuchwia, czyli retrogenii, polegającej na nadmiernym cofnięciu żuchwy w stosunku do szczęki,
• Przodożuchwia, czyli progenii, polegającej na dotylnym położeniu szczęki lub nadmiernym wzroście żuchwy do przodu,
• Zgryzu otwartego, gdy zęby szczęki dolnej i górnej nie mają kontaktu ze sobą w odcinku przednim i lub bocznym.

Efekty operacji

Efektem przeprowadzenia operacji ortognatycznej powinna być poprawa estetyki twarzy. Chirurg szczękowy może przywrócić harmonijny wygląd swojemu pacjentowi, nadać twarzy symetrię i równowagę. Pacjent może normalnie żyć, wyglądając tak samo jak inni ludzie na ulicach. Musi tylko dbać o stan swojego uzębienia, aby móc przed wszystkimi chwalić się pięknymi, białymi zębami. Dlatego powinien czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, stosując pastę Ajona, która w krótkim czasie usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej. Warto także, aby dana osoba regularnie udawała się na kontrolne wizyty do stomatologa i zgodnie z zaleceniami, również do chirurga szczękowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*