Wybielanie zębów krok po kroku

Bez wątpienia piękny uśmiech nie tylko ładnie się prezentuje, ale również wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie. Znacznie przychylniej patrzymy na osoby, które są uśmiechnięte niż na te z ponurą miną. Nawet najładniejsza twarz, ale z grymasem na nie wygra z pogodnym wyrazem twarzy. Nie trzeba wcale posiadać śnieżnobiałych zębów niczym gwiazda Hollywood, ale o swoje uzębienie należy odpowiednio dbać.

Piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech może nam obecnie pomóc uzyskać stomatolog. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny stać się naszym nawykiem. Tym bardziej, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wiele osób omija dentystów szerokim łukiem i trafia do gabinetu dopiero z uporczywym bólem zęba. Regularne odwiedzanie stomatologa pozwala na uchronienie się przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami i na cieszenie się pięknym uśmiechem. Zabieg wybielania zębów jest na wyciągnięcie każdego z nas a nie tylko dla celebrytów. Jak to wygląda w praktyce?

Piękne zęby po wyjściu z gabinetu dentystycznego? Zdecyduj się na zabieg wybielania i ciesz się promiennym uśmiechem!

Wspaniale byłoby mieć piękny uśmiech i chociaż jest wiele domowych sposobów na bielsze zęby, to znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Wówczas można liczyć na uzyskanie pożądanych efektów i to bez wyrządzania krzywdy swoim zębom czy dziąsłom. Wybielanie zębów jest procesem polegającym na ich utlenianiu. W gabinetach stomatologicznych sięga się po specjalne preparaty zawierające silnie stężone związki w postaci nadtlenku wodoru czy też nadtlenku karbamidu. Owe substancje utleniające zmieniają związki barwne gromadzące się w błonie nazębnej w związki bezbarwne. Jako, że owe związku utleniające są bardzo silne, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie tkanek miękkich. Przed zabiegiem wybielania zębów zakłada się jednorazowy ochraniacz, który nosi nazwę spandex/ optragate. Jego zadaniem jest odsunięcie tkanek miękkich, czyli warg i wewnętrznych stron policzków, aby nie zostały one podrażnione. Kolejnym krokiem jest założenie ślinociągu, po czym można przejść do właściwego przygotowania zębów do zabiegu wybielania.

Każdy zabieg wybielania zębów musi być poprzedzony usunięciem wszelkich osadów znajdujących się na płytce nazębnej. W tym celu sięga się po specjalną szczoteczkę i pastę do czyszczenia zębów. Po dokładnym wypłukaniu zębów i wysuszeniu ich można przystąpić do założenia płynnego koferdamu chroniącego dziąsła. Płynnym koferdamem przykrywa się nie tylko dziąsła, ale również okolicę przyszyjkową zębów, aby nie przedostały się tam substancje utleniające. W przeciwnym razie może pojawić się nadwrażliwość. Na koniec polimeryzuje się tkanki miękkie pokryte płynnym koferdamem za pomocą lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu materiał stwardnieje, a więc nie będzie spływał z zębów i zapewni im odpowiednią ochronę podczas zabiegu wybielania.

Czas na wybielanie – jak to wygląda?

Po zabezpieczeniu tkanek miękkich można nałożyć na zęby preparat w postaci aktywatora wspomagającego wybielanie zębów. Następnie aplikuje się wkładkę z żelem wybielającym zęby, po czym przechodzi się do ich naświetlenia. Zęby naświetla się za pomocą lampy LED przez okres od 20 do 60 minut. Następnie przechodzi się do ocenienia rezultatu i porównania koloru zębów przed i po zabiegu. Pierwotny odcień zębów ustalany jest za pomocą specjalnego wzornika jeszcze zanim przystąpi się do zabiegu wybielania. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie stopnia rozjaśnienia, jaki udało się uzyskać. To o ile odcieni uda nam się rozjaśnić żeby, zależy od naturalnego koloru naszych kości, struktury żelów i rodzaju przebarwień. Możliwe jest wybielenie zębów od sześciu do nawet szesnastu odcieni. Żel znajdujący się wewnątrz nakładki pod wpływem niebieskiego światła LED zaczyna się utleniać, co wiąże się z wydzieleniem nadtlenku wodoru. Na skutek zetknięcia się nadtlenku wodoru ze szkliwem dochodzi do zneutralizowania i usunięcia przebarwień.

Co ciekawe proces ten zachodzi nie tylko na powierzchni szkliwa, ale również w głębszych warstwach. Należy od razu zaznaczyć, że żel działa tylko na przebarwienia, a więc nie zagraża on zębom. Po zakończeniu naświetlania zębów lampą, nakładka nazębna jest zdejmowana, po czym pacjent przepłukuje usta i czyści zęby chusteczką czy też za pomocą gazika lub wałeczka z ligniny. Na koniec ściąga się koferdam chroniący dziąsła. Po wysuszeniu zębów stomatolog aplikuje specjalny preparat do znoszenia nadwrażliwości zębiny czy też preparaty fluorkowe. Standardowy zabieg składa się z trzech naświetleń, gdzie każde z nich trwa po piętnaście minut.

Wybielanie zębów – o czym należy pamiętać

Efekt wybielania można wzmocnić, wykonując wcześniej zabiegi oczyszczania zębów z kamienia i osadu nazębnego (skaling i piaskowanie). Zabiegi te należy jednak wykonać co najmniej tydzień przed zabiegiem wybielania zębów. Po zakończeniu zabiegu wybielania bardzo ważne jest to, aby stosować tzw. białą dietę, gdyż pewna część wody wyparuje z zębów. Chodzi o to, aby ze śliny została pobrana do szkliwa czysta woda. W przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne ślady. Białą dietę należy stosować przez co najmniej czternaście dni, czyli przez okres stabilizacji koloru. Na ten czas należy unikać picia kawy, herbaty, czerwonego wina, coli i wszelakich napojów gazowanych. Nie należy także jeść barwiących szkliwa produktów w postaci jagód, czerwonej kapusty, buraków, papryki, curry czy kurkumy.

Należy pamiętać o tym, że nie każdy może wykonać zabieg wybielania zębów. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a mianowicie:

• wiek poniżej 16 roku życia
• afty
• opryszczka
• choroby dziąseł
• niedorozwój szkliwa
• zęby mleczne
• półroczny okres czasu po zdjęciu aparatu ortodontycznego
• ciąża i karmienie piersią
• niezaleczone ubytki w zębach
• uszkodzenie szkliwa
• epilepsja
• astma
• choroba Parkinsona

Artykuł powstał przy udziale firmy Allecou Dent, oferującej wybielanie zębów – http://www.allecoudent.pl/oferta/wybielanie-zebow

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*