Wygląd języka wiele mówi o kondycji zdrowotnej

językNasz wygląd w dużej mierze może mówić o tym, co nam dolega. Jest zwierciadłem kondycji fizycznej. Uśmiech na twarzy, świetlista cera i lśniące włosy świadczą o zdrowiu, natomiast worki pod oczami i ziemista skóra, pokryta przebarwieniami wskazuje, że możemy być chorzy. Warto też powiedzieć, że wygląd języka zdradza stan zdrowia. Co ciekawe, na przykład lekarze w Chinach często przy stawianiu diagnozy proszą pacjenta o pokazanie języka. Najbardziej wiarygodną „diagnozę” możemy postawić na podstawie wyglądu języka tuż po przebudzeniu, przed umyciem zębów, w dziennym świetle.

Niepokojący wygląd języka

Zdrowy język powinien być różowy i wilgotny. Jeśli zachodzą w jego wyglądzie zmiany, może to wskazywać na chorobę. Bardzo często język staje się okresowo chropowaty i pokryty jest białawym nalotem. Jest to sygnał tego, że w jamie ustnej rozwija się infekcja bakteryjna. Możemy mieć z nią do czynienia przy anginie ropnej, albo przyjmowaniu antybiotyków. Mówimy wówczas o wyjałowieniu jamy ustnej. Można uniknąć takich objawów przyjmując wraz z antybiotykiem i zakończeniu kuracji antybiotykowej, probiotyki oraz pijąc jogurty naturalne.
Biały, ale grudkowaty nalot na języku świadczy o zakażeniu drożdżakami, zaś nalot w kolorze szarym, któremu towarzyszą pęcherzyki na języku jest sygnałem zapalenia spowodowanego wirusem opryszczki.

Kolor samego języka także dużo mówi o kondycji zdrowotnej pacjenta. Jeśli jest bladoszary, w organizmie człowieka jest zbyt mało żelaza i może rozwinąć się anemia. Siny kolor języka mają osoby z zaburzeniami krążenia, a intensywnie czerwony osoby mające problemy z pęcherzykiem żółciowym. Pokrycie języka czerwonymi plamkami świadczy o niedoborach witamin z grupy B. Jeśli język jest suchy i ma wiele drobnych pęknięć, może wskazywać na cukrzycę.

Jak dbać o język?

Podobnie jak na powierzchni zębów, również na języku rozwijają się bakterie chorobotwórcze, nawet w jeszcze większej ilości. Ich pożywką jest nalot na języku, dlatego należy zadbać o jego usuwanie. Podczas szczotkowania zębów, za każdym razem powinniśmy usunąć nalot z języka. Używając pasty Ajona i szczotki ze specjalną, gumową końcówką, można tego dokonać szybko i bezboleśnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*