Wymiana plomb amalgamatowych na nowe

AmalgamJeszcze 10-20 lat temu powszechnie w polskich gabinetach dentystycznych, w ramach leczenia zębów na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia, wypełniano ubytki zębowe z zastosowaniem amalgamatu. Dziś odchodzi się od tego rodzaju wypełnień, na korzyść materiałów kompozytowych, choć nadal NFZ finansuje jedynie najbardziej ekonomiczne plomby w kolorze srebrnym. Czy warto wymienić stare plomby amalgamatowe na nowe, z nowoczesnego materiału?

Czym jest amalgamat?

Wykorzystywany powszechnie w stomatologii amalgamat jest stopem metali, w którym występuje rtęć. Nieprawdą jednak jest, że składnik ten przenika do innych tkanek ludzkiego organizmu i może spowodować nieodwracalne zmiany chorobowe. Rtęć zawarta w amalgamacie jest nieszkodliwa dla pacjentów. Amalgamatowe plomby mają charakterystyczny, metaliczny – szary kolor i nie ma możliwości jego zmiany. Z tego względu są nieestetyczne, zwłaszcza jeśli takie wypełnienie jest dokonywane na zębach przednich. W trzonowcach nie są one tak bardzo widoczne.

Swoją popularność amalgamat zawdzięcza temu, że był trwałym wypełnieniem, którego koszty wytwarzania były bardzo niskie. Dziś stosowane są jednak inne plomby, o lepszej charakterystyce i estetycznym wyglądem.

Wymiana plomb może być konieczna

Dentyści zalecają wymianę plomb amalgamatowych na kompozytowe wówczas, gdy dochodzi do rozszczelnienia wypełnienia. Plomby tego rodzaju przy długotrwałym użytkowaniu mogą być potencjalnie szkodliwe, co jednak nie zostało jednoznacznie potwierdzone naukowo.

Na pewno zalecana jest wymiana takich plomb jeśli weźmiemy pod uwagę estetykę uzębienia. Szare, a niekiedy stalowe plomby wyglądają po prostu nieładnie. Wymieniając je na plomby kompozytowe uzyskujemy wypełnienia niewidoczne gołym okiem. Uśmiechając się nie będziemy musieli już wstydzić się tzw. czarnych plomb. Materiały kompozytowe, jakie w chwili obecnej wykorzystywane są bardzo często w ramach standardowego uzupełniania ubytku próchniczego. Są niedrogie, dlatego stają się dostępne także dla pacjentów o średnim budżecie domowym.

Niezależnie od rodzaju wypełnienia – kompozytowego czy amalgamatowego o zęby zawsze trzeba dbać. Najlepiej czyścić je dwa razy dziennie z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona. Usunie ona bowiem wszystkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie z naszej jamy ustnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*