Jedną z najczęściej wykonywanych usług w gabinetach stomatologicznych, jest wypełnienie dziur w zębach. Ubytki powstające w naszym uzębieniu powinny zostać uzupełnione przy użyciu odpowiedniego materiału. Nowoczesna stomatologia wykorzystuje sporą paletę wypełnień, z których pacjenci mogą wybierać. Często też sam dentysta zaleca zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. Czym ono właściwie jest?
Definicja wypełnienia
Wypełnienie w terminologii dentystycznej jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba z ubytkiem. Po wypełnienie sięga się, gdy zęby mają ubytki spowodowane między innymi próchnicą. Przed dokonaniem wypełnienia należy usuną wszelkie zmiany próchniczne w materiale zęba. Jeśli zostaną one pozostawione, choć w niewielkim stopniu, pod wypełnieniem nadal będą niszczyły strukturę zęba, doprowadzając do jego całkowitej degradacji. Wypełnienie utożsamiane jest po prostu z plombą zębową, która uzupełnia uszkodzone miejsce w zębie. Plomby wykonywane są z różnych materiałów. Ich celem jest przede wszystkim zamknięcie przestrzeni zęba, do których mogą przedostać się chorobotwórcze bakterie. Dobrze wykonane wypełnienie, po odpowiednim przygotowaniu zęba pod leczenie, umożliwia zabezpieczenie go przed dalszą próchnicą.
Materiały na wypełnienie
Na przestrzeni wielu lat w zastosowaniu w stomatologii były wypełnienia wykonane ze złota, porcelany, żywicy kompozytowej, czy amalgamatu. Ten ostatni materiał to stop rtęci, srebra, miedzi, cyny czy cynku. Ma charakterystyczny, metaliczny kolor, zwykle srebrny czy czarny, rzadziej złoty. Takie wypełnienia obecnie są wymieniane na nowe, białe, z kompozytu.
Choć wypełnienia amalgamatowe, czyli srebrne, są odporne na zużycie i refinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to jednak są mało estetyczne. Dlatego też jeśli się je już stosuje, to raczej w zębach tylnich, niż przednich.
Mniejszą trwałością, ale idealnym dopasowaniem kolorystycznym, wyróżniają się wykonane z żywicy kompozytowej, czyli z tworzywa sztucznego plomby białe. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach, gdzie wskazany jest naturalny wygląd. Duże wypełnienia bardzo dobrze wyglądają wykonane z tworzyw sztucznych, mieszanych i umieszczanych bezpośrednio w jamie ustnej, gdzie następnie twardnieją. O wypełnienia kompozytowe trzeba dbać tak samo dobrze, jak o własne zęby, bowiem mogą one ulec przebarwieniom wraz z upływem czasu. Poleca się zastosowanie do szczotkowania zębów z wypełnieniami pastę Ajona, usuwającą do 100% bakterii i nie dopuszczającą do powstawania kolejnych ubytków wymagających wypełnienia.
Dodaj komentarz