Wstydliwym problemem, z którym boryka się wiele osób w różnym wieku i o odmiennej płci, jest nieświeży oddech. Nie tylko pojawia się on rano, tuż po przebudzeniu, ale również w ciągu dnia. Nawracający, nieprzyjemny zapach z ust może mieć różne przyczyny. Problem ten może wydawać się błahy, ale w wielu przypadkach wcale tak nie jest.
Istota problemu
Nieświeży oddech wywołuje dyskomfort w otoczeniu danej osoby i sprawia, że ona sama źle się czuje. Zdecydowana większość pacjentów stara się maskować swój problem na przykład wykorzystując odświeżacze do ust. Nieświeży oddech komplikuje życie, zwłaszcza towarzyskie. Może występować przez cały dzień lub pojawiać się tylko rano bądź po posiłku. W takim samym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
W zdecydowanej większości przypadków występowania problemu nieświeżego oddechu wynika on z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Pomimo faktu, że wiemy, na czym ona polega, nie stosujemy się do prostych zasad. Nie myjemy zębów co najmniej dwa razy dziennie, a jeśli już to robimy to szczotkujemy je niestarannie lub przy użyciu niewłaściwej pasty. Tymczasem, na niedomytych zębach gromadzi się kamień nazębny, zaś resztki pożywienia są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. W efekcie zęby psują się, co oznacza, że atakuje je próchnica. Wraz z nią mogą występować choroby dziąseł i śluzówki. Takim problemom zdrowotnym nieodłącznie towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Można uniknąć takiego efektu korzystając z past do zębów, które szybko usuwają 100 proc. chorobotwórczych bakterii, takich jak pasta Ajona.
Nie tylko osoby z naturalnymi zębami powinny dbać o higienę jamy ustnej, ale również właściciele protez. Akryl, z którego najczęściej są one wykonane jest takim materiałem, że na jego powierzchni z łatwością mogą rozwijać się bakterie, które stają się źródłem nieprzyjemnego zapachu. Niedokładnie czyszczone protezy też są powodem tego problemu.
Często szczotkując zęby zapominamy o higienie języka czy policzków. Na tych częściach jamy ustnej także mogą rozwijać się bakterie i powodować, że śmierdzi nam z ust. Bakterie rozwijają się, a produktem ich metabolizmu są przykre dla węchu lotne związki siarki.
Bywa, że problem tkwi znacznie głębiej, a nieświeży oddech wynika z nieprawidłowości w budowie lub działaniu układu pokarmowego.
Dodaj komentarz