Każdy z nas chciałby mieć piękne, białe i zdrowe zęby, ale często nie robimy nic w tym kierunku, aby o nie właściwie zadbać. Same mycie zębów, często niedbałe, jest niewystarczające dla utrzymania ich w zdrowej kondycji. Wielu z nas nawet nie wie, w jaki sposób powinno się prawidłowo czyścić zęby i jakiej szczoteczki czy pasty do zębów używać. Jeśli chodzi o wizyty dentystyczne, to na ogół zapisujemy się na nie tylko wtedy, gdy zaczynają nas boleć zęby, a jest to dużym błędem.
Higiena jamy ustnej
Podstawową rzeczą, jaką każdy z nas powinien robić, aby zadbać o swoje zęby, jest ich regularne czyszczenie. Należy co najmniej dwa razy dziennie -rano i wieczorem, myć zęby odpowiednią pastą do zębów, która zadba w pełny sposób o usunięcie wszystkich chorobotwórczych bakterii bytujących w jamie ustnej. Warto zastosować w tym względzie pastę Ajona, która szybko i skutecznie usunie bakterie z naszych zębów, nie dopuszczając do powstawania próchnicy czy innych chorób zębów i dziąseł.
Niemniej, samo mycie zębów na niewiele się zda, jeśli nie będziemy regularnie odwiedzać gabinetu dentystycznego. Co najmniej co 6-12 miesięcy powinniśmy zapisać się na wizytę do stomatologa, który dokona przeglądu naszego uzębienia i ewentualnie podejmie odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć zęby przed psuciem i niszczeniem.
Przegląd zabiegów profilaktycznych
Podobnie jak i w innych dziedzinach medycyny, tak w stomatologii konieczne jest przeprowadzanie okresowo pewnych działań profilaktycznych u pacjentów. Istnieje wiele zabiegów, których nadrzędnym zadaniem jest zabezpieczenie zębów pacjenta. Jednym z nich jest Scaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Polega on na mechanicznym usuwaniu twardych złogów kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, które nie powodują uszkodzenia szkliwa. Scaling kończy się wypolerowaniem powierzchni czyszczonych zębów, co zapobiega ponownemu, szybkiemu odkładaniu się płytki nazębnej.
Innym zabiegiem jest lakierowanie, czyli zabieg fluoryzacji, polegający na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Lakierowanie wzmacnia zęby i są one bardziej odporne na próchnicę.
Zabiegiem profilaktycznym w stomatologii jest również piaskowanie, polegające na usunięciu osadu i przebarwień powstałych na zębach, czy też lakowanie zębów, w trakcie którego stomatolog dokonuje uszczelniania bruzd i zagłębień.
Dodaj komentarz