Ząbkowanie – wyrzynanie których zębów jest najbardziej bolesne?

Baby_teeth_in_human_infantZąbkowanie to trudny okres w życiu każdego niemowlęcia czy małego dziecka. Pierwsze ząbki z reguły pokazują się pomiędzy 4-6 miesiącem życia dziecka, choć są i takie dzieci, które w wieku 12 miesięcy nie mają żadnego zęba albo tylko dolne jedynki. Dla rodziców okres ząbkowania jest uciążliwy również z uwagi na samopoczucie dziecka. Wyrzynanie zębów jest bolesnym procesem, ale które ząbki wywołują największe dolegliwości bólowe?

Najgorsze początki

Kiedy wyrzynają się pierwsze zęby u dziecka może ono być płaczliwe i marudne. Rodzice mówią wówczas o ciągłym płaczu, konieczności noszenia dziecka na rękach i nieprzespanych nocach. Maluch może mieć wysoką temperaturę, kaszel i ślinić się. To wszystko wskazuje na ząbkowanie, które jest procesem długotrwałym zaczynającym się, co ciekawe, około 6 tygodnia życia płodowego, kiedy kształtują się zawiązki zębów. Wyrzynanie zębów polega na przesuwaniu się zębów z miejsca zajmowanego przez zawiązek w kości, aż do osiągnięcia właściwej pozycji w łuku zębowym.

Zdecydowanie większość maluszków źle znosi przede wszystkim wyrzynanie się ząbków siekaczy – jedynek i dwójek. Dziecko nie jest przygotowane do znoszenia takiego dyskomfortu i bólu, dlatego płacze. Swędzą go dziąsła, stąd też bierze wszystko do buzi i gryzie. Większość ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Objawy te zanikają w momencie, kiedy ząb w końcu przebije się przez powierzchnię dziąsła. Najbardziej bolesny jest dla dziecka ostatni etap ząbkowania, czyli moment, kiedy wyrzynający się ząb wchodzi na powierzchnię.

Kolejne ząbkowania powinno dziecko znosić lepiej, niż za pierwszym razem. Może się oczywiście pojawić płacz, nadmierne ślinienie się czy rozpulchnienie dziąseł.

Jak ulżyć dziecku?

Można podawać dzieciom w okresie ząbkowania specjalne, gumowe gryzaki wodne, które chłodzi się w lodówce. Uśmierzą one nieco ból i sprawią, że dziecko lepiej zniesie swój stan. Do nabycia w sklepach i aptekach są żele chłodzące, np. Dentinox albo czopki oraz leki przeciwbólowe, których jednak nie należy nadużywać.

Uwaga!

Odkąd dziecko ma pierwsze zęby, należy dwa razy dziennie przecierać je silikonową szczoteczką nakładaną na palec albo gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie. Później, kiedy dziecko jest już przedszkolakiem, można sięgnąć po pastę, najlepiej bez fluoru, np. pastę Ajona, bowiem nadmiar tego pierwiastka w organizmie dziecka może być dla niego szkodliwy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*