Zapalenie dziąseł

Dziąsła są jednym z elementów jamy ustnej, które narażone są na wiele chorób. Jedną z nich jest zapalenie dziąseł, które skutkuje dolegliwościami bólowymi oraz może doprowadzić w krańcowych przypadkach do wypadania zębów i ich bezpowrotnej utraty.

Na czym polega zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to klasyczny stan zapalny w obrębie dziąsła, który jednak bez odpowiedniej reakcji leczniczej może doprowadzić do stanu zapalnego kości. Jeśli zapalenie przeniesie się na kość otaczającą ząb, na której szczęka człowieka się opiera, będzie to skutkowało rozchwianiem zębów.

Przyczyną rozwoju zapalenia dziąseł są bakterie bytujące w płytce nazębnej, tworzącej się bezustannie na zębach. Konieczne jest jej regularne usuwanie, ponieważ jeśli będzie ona narastała na zębach, bakterie będą miały doskonałą pożywkę w postaci resztek pokarmów znajdujących się w zębach. To prosta droga do rozwoju miejscowego i ogólnego zapalenia dziąseł.

Codzienne szczotkowanie zębów pastą z fluorem, która skutecznie radzi sobie z bakteriami w płytce nazębnej, daje rewelacyjne efekty. Pasta Ajona ochroni nasze dziąsła przed powstaniem zapalenia. Nie dopuszcza ona do rozwoju bakterii w jamie ustnej i wpływa korzystnie na stan uzębienia. Dodatkowo, oprócz wykorzystania do codziennego szczotkowania zębów dobrą pastą, taką jak Ajona, dentyści polecają czyszczenie przestrzeni między zębowych nicią .

Etapy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł rozwija się powoli, aczkolwiek przy nieprzestrzeganiu elementarnych zasad higieny jamy ustnej, proces ten może nabrać większej dynamiki. Początkowo bakterie powstające w płytce nazębnej zaczynają niszczyć dziąsła i zęby. Jeśli regularnie nie usuwa się płytki nazębnej, bakterie zaczynają wytwarzać toksyny, działające drażniąco na tkankę dziąsła i powodujące jego zapalenie. Można uniknąć takiej sytuacji czyszcząc zęby pastą Ajona, używając przynajmniej raz dziennie nici dentystycznych i płucząc zęby specjalnym płynem do płukania ust z fluorem.

Konsekwencje zapalenia dziąseł

Zła higiena jamy ustnej lub jej brak prowadzi do namnażania się bakterii z płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Podczas szczotkowania pacjent widzi wówczas krew na szczoteczce i Wkrótce zapalenie rozprzestrzenia się na kości, co w konsekwencji może powodować konieczność usunięcia zębów przez dentystę, aby powstrzymać bolesną chorobę.