Ból zęba, szczęki czy dziąseł może mieć różne podstawy. Często jest objawem zapalenia okostnej zęba. Czym jest okostna, jak leczy się takie zapalenie i co powinien robić pacjent, aby nie dopuścić do takiego stanu we własnej jamie ustnej?
Czym jest okostna?
Okostna jest cienką tkanką, która pokrywa wszystkie kości w naszym ciele, w tym kości szczęki i żuchwy. Pamiętajmy, że jest to tkanka silnie unerwiona, dlatego jakiekolwiek jej naruszenie czy podrażnienie powoduje silne dolegliwości bólowe. Nic więc dziwnego w tym, że zapalenie okostnej bardzo boli. Objawy bólowe rozwijają się bez zapowiedzi, nagle, a odczucia pacjenta szybko się potęgują. Bólowi może towarzyszyć opuchlizna tkanek miękkich twarzy. Bólu nie sposób się pozbyć. Leki przeciwbólowe jedynie tłumią ból, który szczególnie daje się we znaki w nocy, nie pozwalając zasnąć.
Leczenie i profilaktyka
Jeśli u pacjenta stwierdzono zapalenie okostnej lub podejrzewa on u siebie taką ewentualność, konieczne będzie usunięcie przyczyny, która wywołała i podtrzymuje zapalenie okostnej. Na ogół niezbędne jest usunięcie zęba lub martwej miazgi zębowej. Dentyści podejmują się również leczenia kanałowego zęba. Często przyczyną zapalenia jest zepsuty ząb, dosłownie zjedzony przez próchnicę. Można do tego nie dopuścić, zwyczajnie czyszcząc zęby pastą Ajona co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dzięki właściwiej higienie jamy ustnej można ustrzec się również problemów związanych z okostną zębów.
Dodatkowo, pacjent powinien regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny i stosować się do zaleceń swojego lekarza stomatologa. Istnieje potrzeba leczenia wszystkich ubytków próchnicy pojawiających się na zębach. Martwe zęby, które się do tego kwalifikują należy bezwzględnie leczyć kanałowo, albo wyrywać pozostawione korzenie zębowe, zapobiegając w ten sposób zapaleniu okostnej.
Jak pozbyć się bólu?
W przypadku zapalenia okostnej zęba, zwyczajne środki przeciwbólowe okazują się niewystarczające, aby pozbyć się obezwładniającego bólu. Skuteczniejsze są leki przeciwbólowe na receptę. Dobre efekty daje stosowanie zimnych okładów. Wszystkie takie zabiegi pomagają jednak doraźnie, a jedynie eliminacja przyczyny zapalenia okostnej i jej trwałe wyleczenie pozwoli na pozbycie się bólu na dobre.
Dodaj komentarz