Zjawisko zatrzymania zębów w kości szczęki górnej lub żuchwy to poważny problem stomatologiczny, który nie jest zależny od pacjenta, ale od uwarunkowań budowy tkanki kostnej czy względów dziedzicznych. Pacjent może czyścić zęby dwa razy dziennie, zgodnie z powszechnymi zaleceniami dentystycznymi, przy użyciu dobrej pasty, takiej jak Ajona, a zęby i tak zaczną się wykrzywiać i zatrzymają się w tkance kostnej. Jakie zęby mogą być objęte takim zjawiskiem i jak się je leczy?
Które zęby mogą się zatrzymać?
U dziecka w wieku około 6 miesięcy mogą pojawiać się pierwsze zęby mleczne. W okolicach 5-6 roku życia ulegają one wymianie na zęby stałe, które mają służyć człowiekowi do śmierci. Możliwe, że nie wszystkie zęby stałe pojawią się w komplecie uzębienia. Może dojść do zatrzymania zębów w kości. Takie zjawisko dotyczy:
• Ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, które u niektórych osób w ogóle nie pojawiają się w szczękach przez całe życie,
• Górnych trójek,
• Górnych jedynek,
• Dolnych zębów przedtrzonowych.
Dla pacjenta zatrzymanie się zębów w tkance kostnej jest problematyczne, ponieważ uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej. Wykrzywienie zębów powoduje, że zgryz staje się nieprawidłowy, a pozostałe zęby, które pojawiły się w szczęce górnej lub dolnej, ulegają skrzywieniu.
Przyczyny powstawania zatrzymanych zębów
Problemy z zatrzymanymi zębami mogą wynikać z niedoboru witamin w organizmie człowieka, zwłaszcza witaminy A i D, ważnych dla rozwoju zębów i kości w ciele. Do przyczyn powstania zębów zatrzymanych zalicza się względy nabyte, wrodzone, ogólne i miejscowe.
Jeśli u pacjenta występuje duża niezgodność pomiędzy wielkością zębów i ich liczbą w szczękach, niektóre zęby mogą zatrzymać się w tkance kostnej, ponieważ nie będzie dla nich miejsca w jamie ustnej. Niektóre zespoły chorobowe, dotyczące różnych organów, także mogą wpływać na powstanie tego problemu.
Jeśli zęby mleczne wypadają u człowieka zbyt szybko, a na ich miejsce w różnych odstępach czasu pojawiają się zęby mleczne, mogą wystąpić przesunięcia w lukach w uzębieniu i w efekcie na inne zęby nie ma miejsca.
Zęby zatrzymałe leczy się u chirurgów szczękowych i ortodontycznie.
Dodaj komentarz