Zęby a ból głowy

oczy-scrunched_2873729Czy zęby mogą powodować bóle głowy? Niestety, nasze uzębienie rzeczywiście może wpływać na stan całego organizmu, w tym również głowy. Bardzo często powodem migren i bólów głowy o innym pochodzeniu, będzie stan uzębienia, bruksizm lub m.in. przygryzanie z nerwów policzków.

Męczący ból głowy? Idź do dentysty!

Niekoniecznie ból głowy musi być od razu diagnozowany przez neurologa. Niewykluczone, że powodem takiej sytuacji jest stan jamy ustnej. Na wszelki wypadek cierpiąc na uporczywy ból głowy, powinniśmy udać się do stomatologa i skontrolować, czy nie rozwija się w naszej jamie ustnej próchnica, czy nie mamy ubytków, albo czy nie wyrastają nam „ósemki”, czyli tzw. zęby mądrości. Nerwowe zaciskanie szczęk także nie sprzyja naszemu zdrowiu i może wywoływać bóle głowy.

Dlaczego próchnica wywołuje bóle głowy?

Jaki jest związek pomiędzy ubytkami w zębach, czy rozwijającą się, zaawansowaną próchnicą, a bólami głowy? Otóż, próchnica prowadzi do infekcji bakteryjnych, złamań i ukruszeń korony zęba, a nawet do jej całkowitego rozpadu. Taki proces powoduje odsłonięcie miazgi zębowej, pełnej zakończeń nerwowych. Przez całą dobę są one drażnione przez kontakt z jedzeniem, piciem czy różniącym się pod względem temperatury, powietrzem. Podrażnione nerwy wysyłają sygnał bólowy do różnych części twarzy, w tym do głowy, przez co pacjent narzeka na ból.

Aby pozbyć się dolegliwości bólowych, wcale nie trzeba zażywać kolejnej tabletki przeciwbólowej, ale zadbać o zdrowie jamy ustnej. Można zapobiegać próchnicy, czyszcząc co najmniej dwa razy dziennie swoje zęby z wykorzystaniem dobrej pasty, np. Ajona. Jeśli uzębienie jest zaatakowane próchnicą, należy udać się do stomatologa, który podejmie się rekonstrukcji zębów i ewentualnie leczenia kanałowego.

Zgrzytanie zębami a bóle głowy

Drugim powodem, po próchnicy, który wpływa na występowanie chronicznych bólów głowy, jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Ludzie zgrzytają zwykle nocą, bezwiednie, w odpowiedzi na stres codzienny. Nerwowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi prowadzi do silnych bólów głowy, a także do rozchwiania zębów, starcia koron, pękaniu szkliwa i poważnych stanów zapalnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*